Az egyik legbefolyásosabb japán napilap is az olimpia lemondására szólítja fel az elnököt
Japán egyik legbefolyásosabb napilapja és a tokiói olimpia hivatalos szponzora a játékok lemondására szólított fel, ami a legújabb csapás a világjárvány miatt korábban is már egy évvel elhalasztott eseményre nézve.
Az Asahi – Japán második legnagyobb példányszámú újságja, amely baloldali nézeteiről ismert – szerdai vezércikkében arra szólította fel Szuga Josihide miniszterelnököt, hogy fújja le a világ legnagyobb sporteseményét, amely a tervek szerint július 23-án kezdődik.
„Nem látjuk értelmét annak, hogy Tokióban rendezzék meg az olimpiát és a paralimpiát ezen a nyáron. Ami a legfontosabb, az a polgárok élete”
– írta a lap.
Az Asahi azonban továbbra is szponzorként fog működni, „meghúzva a határt a hivatalos partnerként végzett tevékenységük és a médiatevékenységük között” – közölte a vállalat a Bloomberg kérdéseire adott válaszában.
A lap szerint a kormány és a szervezők nem tudták megmagyarázni, hogy miért éppen ilyen rendkívüli nehézségek idején kell megrendezni az olimpiát, mivel esélyük sincs arra, hogy a játékokat annak bizonyítékaként állítsák be, hogy a világ legyőzte a vírust. A vírus variánsai elterjedhetnek Japánban és az egész világon – írta a lap, hozzátéve, hogy megbocsáthatatlan lenne arra a lehetőségre játszani, hogy az esemény akár jól is sikerülhet.
A szerkesztőségi cikk a legújabb csapás a nyári olimpiára, amelyet a megnyitó ünnepség közeledtével eddig is intenzív figyelem kísért. Japán számos részén eközben továbbra is rendkívüli állapot van érvényben a vírusos megbetegedések legutóbbi növekedése miatt.
A beoltott emberek aránya Japánban továbbra is alacsony, és az ütem pedig bőven messze van a napi egymillió oltástól – a Szuga által kitűzött céltól. Kedden az Egyesült Államok utazási tanácsot adott ki, amelyben felszólította lakosait, hogy ne utazzanak Japánba, bár a figyelmeztetés nem befolyásolta az amerikai olimpiai csapat terveit.
Az olimpia lemondása 1,81 billió jenbe kerülne Japán gazdaságának, főként a fogyasztás kiesése miatt – mondta Takahide Kiuchi, a Nomura Research Institute közgazdásza kedden. Mindez a fogyasztáson és az idegenforgalomból származó bevételeken felül, amelyek a világjárvány miatti korlátozások miatt már korábban kiestek.