AR-szemüveggel javítják a Nemzetközi Űrállomás hibás alkatrészeit
Mivel az ISS rendkívül messze repked a Földtől, ezért az űrügynökségeknek megoldást kellett találni arra, miként lehetne valós időben a legpontosabban végrehajtani a javítási munkálatokat.
A Nemzetközi Űrállomáson tartózkodó asztronauták AR-headsetek segítségével javították meg a meghibásodott komponenseket, és még azokra a hibákra is sikerült rábukkanniuk, amelyeket alapból észre sem vettek – adta hírül a NASA.
Az ISS legénysége az úgynevezett T2AR-program keretében hónapokon keresztül tesztelte az AR-szemüvegeket, és bebizonyították, hogy az irányítóközponttól kapott instrukciókat szinte azonnal teljesíteni tudják, hiszen a speciális kialakítású Microsoft HoloLenset úgy alkották meg, hogy 3D-ben láthassák a pilóták, milyen műveleteket szükséges elvégezniük.
Eddig csupán a JAXA japán űrhivatal űrhajósa, Szoicsi Naguicsi alkalmazta az AR-headsetet, mégpedig az ISS-en elhelyezett taposógépen, amelyet hagyományos PDF dokumentum helyett egy virtuális instrukció alapján állított helyre.
A NASA abban reménykedik, hogy az AR-szemüvegeket nem csupán a Nemzetközi Űrállomáson, hanem a későbbi Hold- és Mars-missziók során is bevethetik, hiszen óriási potenciál rejlik bennük.
Mindenesetre az ISS tökéletes tesztelési helyszínnek tűnik, hiszen a súlytalanság állapotában pillanatok alatt ellenőrizhetik egy-egy funkció működését, és ha malőr keletkezne, azonnal orvosolni tudják.