Apró kitűzővel azonosítható a levegőben lévő koronavírus-részecskék töltöttségi szintje
A Yale Egyetem által kifejlesztett, bármilyen ruhadarabon viselhető kapocs segítségével detektálhatóak a levegőben terjedő patogének.
A FreshAir Clip névre keresztelt kütyü kifejlesztésén Krystal Pollitt epidemiológus professzor Jordan Peccia környezetmérnökkel és laboratóriumi kollégáival együtt dolgozott lassan egy éve.
Az apró, szilikonból készült passzív mintavevő készülék képes felfogni a levegőben található aeroszol vírusrészecskéket, amelyeket később laboratóriumi körülmények között ki lehet elemezni, és az analízissel megállapítható a fertőzöttség szintje.
A kitűzőre hasonlító eszközt a Yale New Haven Kórházában tesztelték egészségügyi dolgozókon, a jövőben pedig Connecticut állam többi klinikáján is áteshet a szükséges ellenőrzéseken.
Peccia elmondása szerint a vírus részecskéi egyszerűen rátapadnak a kapocs polimer felületére, amelyből egészen a vizsgálatokig képtelenek kiszabadulni. Mivel a kütyü egyszerű szilikon lemezzel rendelkezik, és nincs benne egyetlen elektronikai komponens sem, ezért olcsó az előállítása, valamint a disztribúció sem okozhat problémát.
A FreshAir korábbi változatát, a valamelyest nagyobb méretű, karra felhelyezhető mandzsettát korábban Kínában, Indiában és Dél-Afrikában, valamint az Egyesült Államokban, Kanadában és egyes európai országokban is felhasználták már diagnosztikai célokra.
Azon felül, hogy mindkét szerkezet rendkívül megbízható, a kapocs effektivitása még az övnél is magasabb, ezért azonosítani lehet vele még a kisebb töltöttségi szintű helyiségeket és tereket is, ezáltal elkerülhető a fertőzésveszély és a gócpontok kialakulása.