Apró készülék lenyelésével térképezhetik fel az orvosok a gyomrunkat és beleinket
Lehetséges, hogy hamarosan búcsút inthetünk a kellemetlen tükrözéseknek és a kolonoszkópiának, ugyanis egy vadonatúj módszert fejlesztettek ki, amivel könnyebben vizsgálhatóak meg testünk belső szervei.
Lehetséges, hogy hamarosan búcsút inthetünk a kellemetlen tükrözéseknek és a kolonoszkópiának, ugyanis egy vadonatúj módszert fejlesztettek ki, amivel könnyebben vizsgálhatóak meg testünk belső szervei.
A Purdue Egyetem tudósai a béltraktus elemzése céljából egy olyan parányi eszközt alkottak meg, ami szájon történő beadagolás után végighalad a teljes emésztőrendszeren, és mintákat gyűjt a bélbaktériumokból, még mielőtt távozna a szervezetből.
Az RSC Advances tudományos folyóirat egyik korábbi számában megjelent tanulmányból kiderült, hogy a készülék az útja során képes lekaparni a baktériumokat még az elérhetetlen pontokról is. Amint a vizsgálandó területre érkezik és a savasság szintje megváltozik, a kütyü feloldódik, és egy pelenkához hasonlítható, felszívóképes szivacs segítségével begyűjti a kívánt mikrobákat.
A találmány óriási előrelépésnek számít a hagyományos végbéltükrözéshez és a videókamerákkal ellátott tablettákhoz képest, mivel ezekkel képtelenség volt a felvételek elkészítésén kívül mintákat venni egy bizonyos bélszakaszról.
Ha sikeresen hitelesítik a készüléket orvosi használatra, az még nem jelentené egyből azt, hogy kihagyhatnák a tükrözéseket, viszont egy rendkívül fontos kellékévé válhatnának ezen procedúrák elvégzésénél.
Például az orvos rutinvizsgálat közben rábukkanhat egy potenciális egészségügyi probléma jelére, készíthet róla pár képet, utána a kütyüt lejuttatva tovább elemezheti, mi folyhat mikrobiális szinten az emésztőrendszerben.
A technológia tehát korszakalkotó lehet, azonban ahhoz, hogy végérvényesen biztonságosnak titulálják az eszközt, még klinikai teszteken kell átesnie, valamint arról sem szabad megfeledkezni, hogy egy ilyen készülék előállítása sajnos nem egy olcsó mulatság.
Ne hagyd ki: