Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Egy olcsó antidepresszáns ígéretesnek bizonyult a koronavírus ellen

Egy olcsó antidepresszáns csökkentette a kórházi kezelés szükségességét a koronavírusban szenvedő, veszélyeztetett felnőttek körében egy olyan vizsgálatban, amely olyan meglévő gyógyszerekre vadászik, amelyeket át lehetne alakítani a koronavírus kezelésére.

...svg content...Fotó: Unsplash/Christina Victoria Craft
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A kutatók a depresszió és a kényszerbetegség kezelésére használt tablettát tesztelték, mivel ismert volt, hogy csökkenti a gyulladást, és kisebb vizsgálatokban ígéretesnek tűnt. Az eredményeket megosztották az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézettel, amely a kezelési irányelveket teszi közzé, és remélik, hogy az Egészségügyi Világszervezet is ajánlást fogalmaz meg.

„Ha a WHO ezt ajánlja, akkor széles körben fogják alkalmazni” – mondta a tanulmány társszerzője, Dr. Edward Mills a McMaster Egyetemről (Hamilton, Ontario), hozzátéve, hogy sok szegény országban könnyen elérhető a gyógyszer.

A fluvoxamin nevű tabletta alkalmazása esetén 4 dollárba kerülne egy kezelés. Összehasonlításképpen, az antitestes kezelés körülbelül 2000 dollárba kerül, és a Merck kísérleti vírusellenes tablettája esetében körülbelül 700 dollár egy kúra. Egyes szakértők azt jósolják, hogy a különböző kezeléseket végül kombinálva fogják alkalmazni a koronavírus elleni küzdelemben.

A kutatók a koronavírussal nemrégiben megfertőződött közel 1500 brazilon tesztelték az antidepresszánst, akik más egészségügyi problémák, például cukorbetegség miatt ki voltak téve a súlyos megbetegedés kockázatának. Az antidepresszánst a csoport mintegy fele 10 napon át szedte otthon, a többiek placebót kaptak.

A gyógyszert szedő csoportban 11 százaléknak volt szüksége kórházi kezelésre vagy hosszabb sürgősségi tartózkodásra, míg a placebo tablettát szedők 16 százalékának. A Lancet Global Health című folyóiratban szerdán közzétett eredmények olyan meggyőzőek voltak, hogy a vizsgálatot figyelemmel kísérő független szakértők a vizsgálat korai leállítását javasolták, mivel az eredmények egyértelműek voltak.

Azonban továbbra is kérdéses az ideális adagolás, hogy az alacsonyabb kockázatú betegek is profitálhatnak-e belőle, és hogy a tablettát más kezelésekkel kell-e kombinálni. A nagyobb projektben nyolc létező gyógyszert vizsgáltak meg, hogy kiderüljön, működhetnek-e a világjárvány vírusa ellen. A projektben egy hepatitis elleni gyógyszert még tesztelnek, de az összes többi – köztük a metformin, a hidroxiklorokvin és az ivermectin – nem vált be.

(AP)