Amnesty: A fehér embereket a feketék előtt mentették ki Palmából
A jogvédő csoport a túlélőkre hivatkozó jelentésében azt állítja, hogy a mozambiki várost ért márciusi támadás után a fehér vállalkozókat a helyi feketék előtt helyezték biztonságba.
Az Amnesty International szerint a fehér vállalkozókat a helyi lakos feketék előtt evakuálták a mentőakció során, miután márciusban a mozambiki Palma várost megtámadta a helyiek által al-Shabab néven ismert fegyveres csoport – állítja az Amnesty International.
A 11 fekete túlélővel készített interjúkból összeállított jelentésben az Amnesty csütörtökön azzal vádolta meg a civileket egy szállodából, ahol menedéket kerestek, hogy a mentőhelikopterrel a kutyákat is előbb vitték biztonságba, mint a feketéket.
„A fehér vállalkozókat a helyi fekete emberek előtt helyzeték biztonságba” – írta az Amnesty, hozzátéve, hogy a szálloda igazgatója két német juhászkutyáját vitte fel a mentőhelikopterre, az embereket hátrahagyva.
A Dyck Advisory Group (DAG), egy dél-afrikai magáncég, amelyet a mozambiki kormány számára, a fegyveres csoport elleni harc segítésére béreltek fel, és amely részt vett a mentőakcióban, azonnal visszautasította a vádakat.
Lionel Dyck, a DAG alapítója az AFP hírügynökségnek küldött sms-ben azt mondta, hogy az állítások „egyáltalán nem helytállóak”, és ígéretet tett arra, hogy később nyilatkozatot fog kiadni az ügyben.
Mintegy 200 ember, főként köztisztviselők és a közeli gázprojektben dolgozó külföldiek az Amarula Palma Hotelben találtak menedéket a március 24-én kezdődött palmai támadás idején. Az Amnesty szerint a tengerparti szállodában meghúzódó csoportban körülbelül 20 fehér munkás volt.
„Míg a fehér vállalkozók elsőbbséget élveztek, hogy légi úton biztonságba helyezzék őket, a fekete bőrűeket magukra hagyták. Miután a fehér vállalkozók többségét és néhány jómódú fekete állampolgárt – köztük a palmai adminisztrátort – kimentették, a hátramaradottak megpróbáltak földi konvojjal elmenekülni, de az al-Shabab rajtuk ütött” – jelezte az Amnesty.
Deprose Muchena, a jogvédő szervezet kelet- és dél-afrikai regionális igazgatója szerint „ezek riasztó állítások, amelyek szerint a mentési terv faji alapon szegregált volt”.
„Az emberek hátrahagyása egy fegyveres támadás során pusztán a bőrszínük miatt rasszizmus, és sérti a civilek védelmére vonatkozó kötelezettséget” – mondta, hozzátéve, hogy az, hogy a szállodaigazgató „a kutyái mentését választotta az emberek helyett, ami szintén rendkívül sokkoló”.
Az egyik túlélő az Amnestynek elmondta, hogy: „nem akartuk, hogy minden fehér embert megmentsenek, mert tudtuk, hogy ha minden fehér elmegy, minket ott hagynak meghalni. Hallottuk, hogy arról a tervről beszéltek, hogy az összes fehéret elviszik, a feketéket pedig otthagyják”.
Egy fehér túlélő, a dél-afrikai Wesley Nel, akinek a testvére meghalt a támadásban, azonban tagadta a diszkriminációs állításokat. „Ott voltam. Mindannyiunkat otthagytak, feketéket és fehéreket is” – tweetelte Nel, akinek testvére, Adrian Nel életét vesztette a szállodából menekülni próbáló autókonvoj halálos csapdájában.
Több szemtanú is elmondta az Amnesty-nek, hogy a szálloda igazgatója kihasználta a kaotikus helyzetet, hogy két német juhászkutyáját helikopterrel biztonságba helyezze, az embereket hátrahagyva. A helikopterek egyszerre csak hat embert tudtak szállítani, és összesen négy utat tettek meg – közölte a jogvédő szervezet.
„Ha a kutyák nem mentek volna, körülbelül két-három emberrel több mehetett volna a helikopteren” – mondta egy túlélő. „Ez megdöbbentette az embereket, mert néhány nő a kutyák miatt nem jutott fel a helikopterre”. A hadsereg és magánbiztonsági források szerint tizenkét lefejezett holttestet találtak a szálloda előtt szétszórva napokkal a támadás után.
A Palma elleni támadásban a kormány szerint több tucat mozambiki és külföldi halt meg, és több tízezreket kényszerítettek lakóhelyük elhagyására, a támadás pedig a konfliktus súlyosbodását jelentette, amely már több mint három éve okoz pusztítást Cabo Delgado tartományban – írja az Al Jazeera.