Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Amerikai tudósok szerint nem szükséges Kína együttműködése a koronavírus eredetének feltárásához

Kína nem mutat hajlandóságot a koronavírus eredetének feltárására vonatkozó széleskörű vizsgálatokban való részvételre, de úgy tűnik, erre nincs is szükség.

...svg content...Fotó: Unsplash/Louis Reed
Külföld
Author image

Kornis Vivien

Szerkesztő

Joe Biden amerikai elnök néhány hete bejelentette, hogy 90 napot adott az amerikai hírszerző ügynökségeknek arra, hogy jelentést készítsenek a SARS-CoV-2 eredetéről. Biden bejelentését követően Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó arra figyelmeztette Kínát, hogy ha “elszigetelődhet a nemzetközi közösségtől”, ha nem működik együtt a nyomozás során. 

Egy 31 amerikai tudósból és “tudományos kommunikátorból” álló csoport által jegyzett nyílt levél azt állítja, hogy a koronavírus eredetére vonatkozó laborszökevény-teória megerősítése “reális sikerrel bír” még akkor is, ha Peking nem hajlandó együttműködni a vizsgálatok során – írja a Sputnik News a Newsweekre hivatkozva.  Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A levél aláíró szerint egy “szisztematikus jellegű kereséssel” megállapítható, hogy a Vuhani Virológiai Intézet dokumentumainak, mintáinak és kórokozóinak elérhetőségét megváltoztatták-e “offline-ra” – bár azt nem fejtették ki bővebben, hogy ezt hogyan tudják távolról megtenni. 

Jesse Bloom biológus, a Seattle-i Fred Hutchinson Rákkutató Központ vírusfejlődési szakértője korábban elmondta, hogy 13 genetikai szekvenciát állított elő, melyeket állítólag töröltek a SARS-CoV-2-ről készült kínai adatbázisból. Szerinte a kórokozó legkorábbi mintái, melyeket a huanani tenger gyümölcsei piaccal hoztak összefüggésbe, távolabbi kapcsolatban állnak a denevérekben azonosított törzzsel, mint a későbbiek – arra utalva, hogy nem a piac volt a járvány kiindulópontja.

“Nincs elfogadható tudományos oka a törlésnek, ezért valószínűnek tűnik, hogy a génszekvenciákat azért törölték, hogy létezésük homályba boruljon… Ami egy kevésbé őszinte erőfeszítést sugall a járvány korai terjedésének nyomon követésére” – közölte Bloom. 

A kutatók nyílt levelükben arra is felszólítást adtak, hogy a Vuhani Virológiai Intézet és nyugati partnerei, köztük az EcoHealth Alliance, az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége és az USA Nemzeti Egészségügyi Intézete (NIH) közötti levelezéseket hozzák nyilvánosságra. 

A NIH 600 ezer dolláros kutatási támogatást adott a vuhani laboratóriumnak, melyet Biden egészségügyi főtanácsadója, dr. Anthony Fauci hagyott jóvá. Rand Paul republikánus szenátor a Fox Newsnak azt mondta, hogy a pénzt “funkciószerző kutatásra” használták, és egyes tudósok szerint ezzel létrehozhatták a halálos vírustörzset. Paul szerint ezek alapján Fauci “erkölcsi felelősséggel” tartozik a világjárványért. 

Bár az Egészségügyi Világszervezet (WHO) koronavírus eredetét vizsgáló kutatócsoportja szerint “rendkívül valószínűtlen”, hogy a koronavírus a vuhani laboratóriumból szabadult ki, és egy zoonotikus, vagyis állatról emberre ugró kórokozó, egyes szakértők szerint azonban túl nagyok a különbségek, túl távoliak a törzsek egymástól ahhoz, hogy ez lehetséges legyen. 

A nyílt levél szerint a vizsgálat “alapos értékelést” igényel az ázsiai haszonállatok és vadak kereskedelméről és arról, hogy ezek milyen “potenciális szerepet tölthettek be a járványban” annak érdekében, hogy “megértsék, hogyan ugorhatott a SARS-CoV-19 az állatról az emberre.” A 31 tudósból álló csoport szerint, ha Kína “minden lehetőséget elutasít” a nyomozáshoz való csatlakozásra, “nem szabad vétójogot kapnia arra, hogy a világ többi része lefolytatja-e a lehető legkiterjedtebb vizsgálatot.”

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.