Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
366,88 Ft
Euró
394,84 Ft
Font
465,75 Ft
Bitcoin
60,845 $

Az amerikai olajfinomítók dúskálnak a pénzben, de a befektetők nem igazán jönnek

Dübörög az amerikai olajbiznisz, árad a pénz, de a befektetők nem igazán rohannak, hogy részvényeket vásároljanak – pedig egy elemző szerint épp itt lenne az ideje.

...svg content...Fotó: Twenty20
Európa
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A profitboom egy vezető energetikai szakértő szerint akár egészen az évtized végéig kitarthat, ehhez pedig hozzájárul egy nem éppen könnyedén orvosolható dolog is: az a bizonyos brutális felár, amit Európának kell majd megfizetnie a földgázért cserébe, miután az EU most eszmélt fel, hogy nem kellett volna abszolút függővé tenni a blokkot az orosz gáztól és olajtól.

A földgáz azért is kifejezetten fontos, sőt, létfontosságú, mert hatalmas szerepet játszik a benzin, valamint egyéb üzemanyagok előállításában, szállítása azonban okozhat még némi fejfájást a blokknak. A finomítók jelentősen megnövelték kapacitásukat, az elmúlt évben pedig az amerikai földgáz ára megduplázódott, ehhez képest azonban a holland földgáz ötszörösére drágult. Soron kívül Rétvári Bence: az állami gyermekvédelmi intézményvezetők többsége alkalmas a munkára

Ez pedig abból a szempontból érdekes, hogy egészen eddig, vagyis a háborúig nem igazán volt világkereskedelme a földgáznak, most azonban minden korábbinál nagyobb szerepet kapott, de ehhez azt is hozzá kell tenni, hogy a szállításhoz ki kell építeni a rendszert: olyan csővezetékeket kell építeni, melyek képesek cseppfolyósítani a gázt a szállításhoz, ez azonban nem megy karikacsapásra, akár évekbe is telhet a rendszer kialakítása.

Itt pedig meg is érkeztünk az alapvető problémához: a háború kezdetéig Oroszország biztosította Európa kőolajának több mint 25 százalékát, aztán elzárták a csapot. A kőolaj alapvetően pótolható, a veszteség pedig relatíve könnyedén kezelhető, hiszen az olajat hordókban szállítják, ezért rendkívül könnyű eljuttatni A-ból B-be.

Nem úgy, mint a földgázt: Oroszország az európai földgáz közel 40 százalékát biztosította, ez a kiesés pedig már egyáltalán nem olyan könnyedén orvosolható, mint az olaj esetében. A kereslet pedig már most is bőven meghaladja a kínálatot, kezdve a koronavírus-járvány időszakával, amikor senki sem volt az utakon, a finomítók veszteségesek voltak, sokan pedig csökkentették kapacitásukat annak érdekében, hogy némi pénzt takaríthassanak meg.

(Barrons)

Legkésőbb hétfőig dönt Vitézy Dávid panaszáról az Alkotmánybíróság

A rendelkezésre álló információk szerint a döntés végső határideje július 8.