Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

A világ egyik legveszélyesebb nukleáris meghajtású tengeralattjárója bukkant fel

A világ egyik legveszélyesebb nukleáris meghajtású tengeralattjárója bukkant fel

A világ egyik legveszélyesebb nukleáris meghajtású tengeralattjárója bukkant fel
Unsplash/Winston Chen

Az Egyesült Államok egy nukleáris tengeralattjáróval hívta fel magára a figyelmet, ami rendkívül erős fegyverarzenállal rendelkezik.

Az Egyesült Államok egy nukleáris meghajtású tengeralattjáróval tartott gyakorlatott, mely több mint 100 nagy hatótávolságú rakétával van felszerelve. A tengeralattjárót Csendes-óceán nyugati részére vezényelték, miközben Kína gyors ütemben bővíti haditengerészeti flottáját, ami eddig sem volt kicsi.

A USS Ohio bevetése az amerikai elkötelezettséget tükrözi az indo-csendes-óceáni térség felé. A Submarine Group Seven által közzétett fotók szerint az Ohio még április 23-án érkezett meg a guami haditengerészeti támaszpontra. Guam szigetén több amerikai katonai bázis található, amik kulcsfontosságú szerepet játszanak abban, hogy az USA katonai erejét Kína felé vetítse ki. Maga a sziget 1800 mérföldre fekszik az ázsiai nagyhatalomtól, tehát túl közel sincsenek egymáshoz.

Az Ohio az amerikai haditengerészet négy Ohio-osztályú irányított rakétás tengeralattjárójának egyike a USS Michigan, a USS Florida és a USS Georgia mellett. Ezeket a tengeralattjárókat eredetileg nukleáris töltetű ballisztikus rakéták hordozására tervezték, majd később hagyományos Tomahawk cirkálórakéták indítására alakították át a fegyverzet részeként.

Akár 154 Tomahawk cirkálórakétával is felszerelhető

A Newsweek megemlíti, hogy mindegyik ilyen tengeralattjáró akár 154 Tomahawk cirkálórakétával is felszerelhető, melyek 1600 kilométeres távolságból is képesek eltalálni szárazföldi célpontokat. Emellett különleges műveleti egységek támogatására szintén alkalmasak, illetve akár 66 főnyi személyzet és felszerelésük befogadására is képesek.

A rivális kínai haditengerészet, amely hajók számát tekintve a világ legnagyobbjának számít, több mint 370 hajóval, köztük 12 nukleáris és 48 dízel-elektromos tengeralattjáróval, kiemelten kezeli tengeralattjáró-erejének modernizálását, ahogy azt a Pentagon egyik jelentése is megállapította az elemzése során. A kínai flotta több mint 370 hajóval, köztük 12 nukleáris és 48 dízel-elektromos tengeralattjáróval rendelkezik.

A rakétákkal felszerelt tengeralattjáró, aminek állandó kikötője Bangor, legutóbb „rutin műveletet” hajtott végre. A flotta műveleti területe a Csendes-óceán nyugati és az Indiai-óceánra terjed ki. A vizsgált tengeralattjáró május 6-án még Guam szigetén tartózkodott, amikor gyakorlatot hajtott végre az amerikai tengerészgyalogsággal a bázis területén. A gyakorlat célja, hogy „rugalmas, előretolt és gyors reagálású lehetőségeket” biztosítsanak a térségben lévő parancsnokoknak.

Az Ohio és testvérhajói „példátlan csapásmérő és különleges műveleti képességeket” biztosítanak egy rejtett, titkos platformról – jegyezte meg a Submarine Group Seven a Newsweek megkeresésére, hozzátéve, ezek a hajók bármikor készek a bevetésre, legyen szó a világ bármely pontjáról.

Az Ohio február végén hagyta el állandó kikötőjét, hogy nyugat felé hajózzon Hawaii irányába, majd április elején ismét kihajózott, akkor már Pearl Harborból tartott Guam felé. Ez volt az Ohio-osztályú irányított rakétás tengeralattjárók harmadik bevetése a Csendes-óceán nyugati részén kevesebb, mint egy éven belül. A USS Florida és a USS Michigan tavaly július elején, illetve november elején kötött ki Guamon. Míg a Michigan az Ohio-val osztozik a bangori kikötőn, a Florida és a Georgia Georgia államban, Kings Bayben állomásozik.