Az Állami Duma feltételeket szabott az oroszok megtakarításainak elkobzásához
Az orosz parlament alsó kamarája, az Állami Duma képviselője közölte, milyen esetben kobozza el a kormány a megtakarításokat.
Nyikolaj Arefjev úgy nyilatkozott, hogy a kormány lefoglalhatja az emberek banki letétjeit, ha a Nyugat blokkolni fogja az összes külföldön elhelyezett fizetőeszközüket, amellyel Mihail KHazin közgazdász figyelmeztetésére reagált, aki szerint egy újabb gazdasági válságban sor kerülhet az oroszok megtakarításainak elkobzására.
Arefjev elmondta, hogy Oroszországnak 640 milliárd dollárnyi devizatartaléka van külföldön, ebből 14 billió rubel a Nemzeti Vagyonalap (NWF) és az oligarchák 470 milliárd dollárra becsült tőkéjét tárolják ott. Majd kitért arra is, hogy az Oroszország elleni szankciók között szerepelhet a SWIFT-ről való lekapcsolás és a valutaváltás betiltása is, emellett az EU is perelt, 290 milliárd dolláros bírságot akar kiszabni Oroszországra az importhelyettesítés bevezetése miatt.
Ha pedig az összes külföldön lévő pénzeszközt zárolják, a kormánynak nem lesz más választása, mint a lakosság összes betétjének lefoglalása, hogy „kijusson a szorult helyzetből”, amelyet körülbelül 60 billió rubelre becsülnek, a visszafizetésekkel kapcsolatban pedig az államnak 5 generációra lesz szüksége ahhoz, hogy mindezt kivitelezni tudja, azonban az infláció addigra felemészti az egészet – írta a News.ru.
Korábban Alekszej Zubec közgazdász arra hivatkozott, hogy az orosz bankok alacsony kamatja miatt nem fektetnek be dollárban és euróban, emellett a lakosság elégtelen pénzügyi ismeretei is befolyásolják a választásukat, továbbá úgy véli, hogy az oroszoknak mindössze 15 százaléka tudja, hogy miben különbözik a dollár az eurótól és a brit font sterlingtől.