Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Aki kapja, marja: egészen 2024-ig hiánycikk lesz a koronavírus-vakcina

Akár négy vagy öt évig is eltarthat, amíg a világon mindenki számára elérhetővé válik a pandémia megfékezéséhez elengedhetetlenül szükséges COVID-19 fertőzés elleni védőoltás.

Külföld
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Akár négy vagy öt évig is eltarthat, amíg a világon mindenki számára elérhetővé válik a pandémia megfékezéséhez elengedhetetlenül szükséges COVID-19 fertőzés elleni védőoltás.

A Financial Times legújabb publikációjából kiderült, annak ellenére, hogy a gyógyszeripari vállalatok kutatói éjt nappallá téve azon fáradoznak, hogy egy biztonságos és hatékony vakcinát fejlesszenek ki még idén év végére a ragályos kórokozó ellen, nem éppen a minőséggel, hanem a mennyiséggel lesznek komoly problémák. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Az indiai Szérum Intézet ügyvezető igazgatója, Adar Poonawalla az újságnak úgy nyilatkozott,

„Legalább négy vagy öt év kell ahhoz, hogy a Földön mindenki megkaphassa a vakcinát.”

A disztribúciós és elérhetőségi gondokon kívül valószínűleg szükség lesz egy második, megerősítő oltásra is – pontosan úgy, mint például kanyaró vagy rotavírus elleni vakcinák esetében. Mindez azt jelentené, hogy globálisan 15 milliárd adag ellenanyagot kellene igénybe venni.

„Tudom, hogy mindenki optimistán szeretne hozzáállni a helyzethez, de én még egyetlen szakembert sem hallottam, aki eljutott volna erre a szintre.”

figyelmeztetett Poonawalla.

A politikusok és magas rangú döntéshozók természetesen nem szeretnék az ördögöt a falra festeni, ezért azt hangoztatják, hogy már idén év végén forgalomba kerülhetnek a COVID-19 elleni védőoltások.

Júliusban az Egyesült Államok elismert epidemiológus professzora, Anthony Fauci a Fehér Házban tartott beszédében azt mondta, óvatosan optimista az oltóanyag kapcsán, egyúttal hozzátette, késő ősszel vagy tél elején már az orvosok rendelkezésére állhat a készítmény.

De mi a helyzet a szegényebb sorsú fejlődő országokkal? Poonawalla a világ legnagyobb volumenű vakcinagyáráért felel, az indiai Szérum Intézetben ugyanis évente 1,5 milliárd adag védőoltást készítenek, melyeket 170 országba szállítanak el, ezért a véleményére mindenképpen adnunk kell.

Az AstraZenecával kötött megállapodásuk értelmében az Oxfordi Egyetem által fejlesztett koronavírus-vakcinát a Szérum Intézet 68 országba dózisonként 3 amerikai dollárért exportálhatja, de nem kizárt, hogy az államok listáját a közeljövőben 92-re bővíthetik majd.

Habár mindez nem fogja megoldani azonnal a fejlődő országok jelenlegi COVID-19 járvánnyal kapcsolatos állapotát, segíthet abban, hogy komoly előrelépéseket tegyenek a vírus terjedésének megakadályozásában.

Egy 75%-ban hatékony ellenszerrel tökéletesen meggátolhatnák a fertőzés további burjánzását, azonban véglegesen nem tudnának megálljt parancsolni a koronavírusnak, ezért az influenzához hasonlóan szezonálisan visszatérhetne.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.