Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,26 Ft
Euró
393,63 Ft
Font
461,15 Ft
Bitcoin
69,923 $

Az AI „keresztapja” távozik a Google-től – aggódik a chatbotok miatt

Geoffrey Hinton, akit sokan a mesterséges intelligencia „keresztapjaként” emlegetnek, bejelentette, hogy távozik a Google-től, ezzel együtt pedig felhívta a figyelmet a chatbotok jelentette kockázatokra.

Fotó: Unsplash/Hitesh Choudhary
Technológia

Borbély Fanni

Szerkesztő

A Guardian jelentése szerint a neurális hálózatok úttörője úgy érezte, a chatbotok „elég ijesztőek”, s figyelmeztetett, hogy „rossz emberek” kihasználhatják a technológia adta lehetőségeket. Geoffrey Hinton bejelentette, hogy távozik a Google-től, ezzel együtt pedig figyelmeztetett, a chatbotokat rosszra is lehet használni.

Az AI „keresztapja” rámutatott, egyre aggasztóbb a félretájékoztatás, a mesterséges intelligencia pedig felboríthatja a munkaerőpiacot, kiemelve, hogy a valódi mesterséges intelligencia megteremtése jelentette kockázat már „egzisztenciális” fenyegetést jelent. Soron kívül Robbanás történt Lágymányoson egy társasházban, áldozat is van

Dr. Geoffrey Hinton azután érdemelte ki az AI „keresztapja” címet, miután 2012-ben két diákjával neurális hálózatot hozott létre a Torontói Egyetemen. A most 75 éves Hinton elárulta, azért hagyta ott az óriásvállalatot, hogy megkötések nélkül beszélhessen a nyilvánosság előtt a mesterséges intelligencia veszélyeiről, megjegyezve, hogy részben megbánta, hogy ilyen mértékben hozzájárult a terület fejlesztéséhez.

Aggasztónak találja a chatbotok szélsebes terjedését és fejlődését

A Google azért vette fel a szakembert 10 évvel ezelőtt, hogy segítsen a vállalat mesterséges intelligencia technológiájának fejlesztésében, és az általa kidolgozott megközelítés kövezte ki az utat az olyan jelenlegi rendszerekhez, mint a ChatGPT. Úgy fogalmazott, egészen 2022-ig úgy vélte, a Google gondos munkát végzett a technológiával, ám mindez megváltozott, amikor a Microsoft elkezdte beépíteni a chatbotot a Bing keresőmotorba.

Ezen a ponton ő és a Google is elkezdett aggódni az üzletágra leselkedő kockázatok miatt. Hangsúlyozta, a mesterséges intelligenciával rendelkező chatbotok veszélyei közül néhány „eléggé ijesztő”, s figyelmeztetett, a chatbotok intelligensebbé válhatnak az embereknél, és „rossz emberek” ki is használhatják őket:

„Sok szöveget képes automatikusan előállítani, így sok nagyon hatékony spambotot lehet létrehozni. Lehetővé teszi majd a tekintélyelvű vezetők számára, hogy manipulálják a választóikat, és ehhez hasonló dolgokat. Arra a következtetésre jutottam, hogy az a fajta intelligencia, amelyet kifejlesztünk, nagyon különbözik attól, amivel mi rendelkezünk. Olyan ez, mintha lenne 10 ezer ember, és amikor egy ember megtanul valamit, azt automatikusan mindenki tudná. Így pedig ezek a chatbotok sokkal többet tudnak, mint bármelyik ember.”