Agyba ültethető implantátummal gyógyíthatóak a betegségek
Az apró, vezeték nélkül működtethető kütyüvel olyan neurodegeneratív és mentális elváltozásokat lehet kezelni, mint például a Parkinson-kór vagy a depresszió.
A Nature Communications folyóiratban megjelent tanulmányban a Koreai Tudományos és Technológiai Intézet kutatói egy speciális eszköz alapjait fektették le, amely egy fénysugár segítségével az agyban található specifikus neuronokat megcélozva helyreállíthatja a különböző funkciókat.
A vezeték nélküli agyimplantátum apró LED-ekkel változtatja meg a fényre érzékeny agysejteket, majd a mindössze emberi hajszál vastagságú miniatűr szenzor akár gyógyszert is képes közvetlenül a szervbe juttatni.
Mindezt egy kompakt szerkezetbe építették, amit az orvosok egy okostelefonnal irányíthatnak. A kütyüben egy tekercsantennával felszerelt vezeték nélküli energiahasznosító egység található, ami a váltakozó mágneses mezőket felfogva a bőrön keresztül pulzálva elektromosságot generál, és energiával tölti fel az implantátum belsejében lévő akkumulátort.
Az eszköz megalkotója, Jae-Woong Jeong professzor elmondta, abban bíznak, hogy az agystimulátorokat, valamint a szívritmus-szabályozókat és a gyomorba beültetett pacemakereket, illetve az egyéb mechanikus úton működő készülékeket egyaránt elláthatják az új technológiában rejlő lehetőségekkel.
A szerkezetbe egy Bluetooth-chipet helyeztek, ami mobiltelefonokkal kontrollálható, különböző mintájú, előre beprogramozott LED fényeket képes az agyba sugározni, ezáltal módosítani lehet például az emberek hangulatán és viselkedésén.
A kokainnal befecskendezett kísérleti egerek vizsgálata során az implantátumokkal sikeresen visszaszorították a hatóanyag által kiváltott viselkedési mintákat, így könnyen elképzelhető, hogy a közeljövőben akár embereken is tesztelhetik az új eljárást, teret nyitva ezzel a modern megoldások humán implementálásának.