Agresszív koronavírus-mutánst fedeztek fel Texasban
A BV-1 kódnévvel ellátott covid-törzset a texasi A&M Egyetem kutatói fedezték fel, miután genetikai szekvenálás során megtalálták a módosulásokat az egyik koronavírus-pácienstől vett mintában.
A CNBC hírportál tudósításából kiderült, hogy a Brazos Valley-ből származó koronavírustörzs feltehetően jóval fertőzőképesebb, mint a kínai Vuhanból eredeztethető alapváltozat, ami tavaly márciusban kirobbantotta a világjárványt.
Mivel a covid-mutációval megfertőződött beteg heteken keresztül súlyos tüneteket produkált, ezért tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy az újonnan felfedezett variáns ellenállóbb lehet, így a szervezet immunreakcióját is elnyomhatja.
Az A&M virológus professzora, Ben Neuman elmondta, egyelőre nem tudják, milyen jelentőséggel bírhat az új koronavírustörzs, azt viszont megerősítette, már zajlanak a kutatások a genetikai markerek felderítésével kapcsolatban, melyek alapján rájöttek, hogy olyan részek találhatóak a kórokozóban, melyek gyors elburjánzást és súlyosabb szimptómákat idézhetnek elő.
A kutatók az előzetes eredményeket benyújtották az amerikai Járványügyi és Járványvédelmi Központ (CDC) részére, ezáltal nyomon követhetik, pontosan melyik államban bukkanhat fel a közeljövőben a kérdéses variáns.
Az első komoly zűrzavart a 2020 decemberében bejelentett B.1.1.7 brit koronavírus-mutáció okozta, melynek hatására az Egyesült Királyság hónapokig tartó zárlat alá került, az országok többsége pedig megtiltotta, hogy Nagy-Britanniába utazzanak az állampolgáraik.
Habár azóta bebizonyosodott, hogy a brit covid-törzs korántsem veszélyesebb az eredeti koronavírus-mutánshoz képest, mégis napról napra figyelik a kórokozó genetikai változatainak terjedését annak érdekében, hogy időben elejét vehessék a járványhelyzet súlyosbodásának.