Az afganisztáni Szaleh szerint a dohai tárgyalások a „vég kezdetét” jelentik
Amrullah Szaleh afgán alelnök, aki magát ügyvezető elnöknek nyilvánította, úgy véli, hogy a Kabul és a tálibok közötti dohai béketárgyalások „a vég kezdetét” jelentették az ország számára.
A tisztviselő szerint az Afganisztánon belüli párbeszéd kezdettől fogva hibás volt, mivel a tálibok soha nem hittek az évtizedes konfliktus politikai megoldásában. Szerinte az Egyesült Államoknak és a NATO-nak 2500 katonát kellett volna Afganisztánban hagynia, de most, hogy nem tették, ők fizetik meg az árát.
Szaleh továbbá felszólított a pandzsíri ellenállás nemzetközi elismerésére, valamint erkölcsi és politikai támogatására. A Kabultól északkeletre fekvő Pandzsír az egyetlen olyan afgán tartomány, amely még nem esett át a tálibok kezére. Csütörtökön a pakisztáni média arról számolt be, hogy a tálibok és a pandzsíri ellenállási erők megnemtámadási egyezményt írtak alá – számolt be a Sputnik News.
Az afgán kormány és a tálibok közötti tárgyalások a katari Dohában tavaly szeptemberben kezdődtek, és a közelmúltig – némi késéssel – folytatódtak. Márciusban Asraf Ghani afgán elnök azt mondta, hogy kormánya folytatja a tárgyalásokat a tálibokkal, az országban tartandó új választások lehetőségére és a kormányalakítási erőfeszítésekre összpontosítva.
Áprilisban az amerikai kormányzat közölte, hogy szeptemberre kivonja csapatait Afganisztánból. A múlt hónapban a tálibok azt mondták, hogy augusztusban benyújtják írásos béketervüket az afgán kormánynak, de erre nem került sor. A harcosok folytatták a kormányerők elleni offenzívájukat, és augusztus 15-én elfoglalták Kabul irányítását, Ghanit menekülésre kényszerítve, a nyugati támogatású kormány pedig összeomlott.