Afganisztánban drasztikusan romlik az egészségügy a tálibok hatalomátvétele óta
Afganisztánban a tálib hatalomátvétel előtt is az egyik legmagasabb volt a halálozás a szülő anyák és csecsemők körében, az új vezetés alatt azonban romolhat a helyzet.
Afganisztán keleti részén Rabia a harmadik gyermekének adott életet, és állítja, hogy a korábbi élményeivel összehasonítva a mostani szülése volt a legrosszabb. Nem kapott semmilyen gyógyszert, fájdalomcsillapítót, még élelmet sem, és egy 43 fokos szülőszobában volt kénytelen világra hozni a gyermekét, mert a kórházban hetek óta nincs áramellátás. A szülés idején nem volt üzemanyag a generátorok működtetésére, így a szülésznője a telefonjával világított.
Rabia ennek ellenére szerencsés volt, hogy túlélte a szülést: Afganisztánban 10 ezer nőből 638 veszti életét. Az ENSZ Népesedési Alapjának (UNFPA) becslése szerint, ha az afgán nők nem kapnak segítséget, akkor 2025-ig 51 ezer anyai többlethalálozás mellett közel 5 millió nem kívánt terhesség következhet be.
A tálibok elvárják, hogy nőket csak női orvosok lássanak el a kórházakban: egy névtelenségét kérő szülésznő arról számolt be, hogy a tálibok megvertek egy férfi szülészt, mert ellátott egy nőt. Keleten akkor foglalkozhat férfi orvos nővel, hogyha még legalább ketten jelen vannak. Ez nagy probléma az országban, ahol 4,6 orvos, ápoló és szülész jut 10 ezer lakosra, ami ötször alacsonyabb a kritikus létszámnál. Ez a szám valószínűleg egyre csökken, hiszen sokan elmenekültek, a tálibok ezért azt üzenték az egészségügyben dolgozó nőknek, hogy térjenek vissza a munkájukhoz – írja az Infostart.
A források befagyasztása náluk azt jelenti, hogy nincs pénz üzemanyagra, nem tudják elindítani a mentőautókat. Ezen felül az egészségügyben dolgozók három hónapja nem kaptak fizetést. A kórházak igyekeznek mindenen megfogni a pénzt, csak azért, hogy a dolgozóikat kifizethessék, ezért például a szülő nőknek kellett minden lehetséges és szükséges eszközt és felszerelést magukkal vinniük a szülésre.
Az ENSZ és az afgánok is attól tartanak, hogy az ország egészségügyi válsága egyre súlyosbodik, és a legkiszolgáltatottabbak, köztük a terhes nők, a friss anyák és a kisgyermekek viselik a legnagyobb terhet.