Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A WHO újabb, nyugatról és Távol-Keletről származó koronavírus-vakcinák jóváhagyására készül

Az Egészségügyi Világszervezet az elkövetkező hetekben és hónapokban a jelenlegi listáját további új vakcinajelöltekkel bővítheti.

...svg content...Budapest, 2021. január 16. Egy egészségügyi dolgozó előkészíti a Pfizer-BioNTech koronavírus elleni vakcináját a beadás előtt a budapesti Semmelweis Egyetem Városmajori Szív-és Érgyógyászati Klinikáján 2021. január 16-án. MTI/Illyés Tibor
Külföld
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az Egészségügyi Világszervezet az elkövetkező hetekben és hónapokban a jelenlegi listáját további új vakcinajelöltekkel bővítheti.

A WHO vezette COVAX programnak köszönhetően legalább 2 milliárd adag covid-védőoltás juthat el idén a szegényebb sorsú országokba közel 1,3 milliárd emberhez. A Reuters kezébe jutott dokumentum szerint azonban nemcsak a fejlődő államok oltási disztribúcióját gyorsíthatják fel, hanem az európai jóváhagyási folyamatokat is. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Annak érdekében, hogy minél szélesebb körben elérhetőek legyenek a koronavírus elleni vakcinák, a WHO tárgyalásokat kezdeményezett az Indiai Szérum Intézettel, ahol az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca közös fejlesztésű oltóanyagát gyártják kedvező, 5-10 amerikai dollár körüli dózisonkénti árakon.

Szintúgy az Oxford-AstraZeneca védőoltását gyártja a távol-keleti SK Bioscience biotechnológiai vállalat, az Egészségügyi Világszervezet előreláthatólag február végéig engedélyezheti ebben a dél-koreai üzemben előállított készítmények forgalmazását.

A Szérum Intézet ügyvezető igazgatója, Adar Poonawalla a hírügynökségnek adott nyilatkozatában múlt héten arról beszélt, hogy a WHO jóváhagyására két-három héten belül számítani lehet. Az AstraZeneca vakcináját egyébként az Egyesült Királyságban már elfogadták szükséghelyzeti alkalmazásra, az elkövetkező hetekben az Európai Unió és az Egyesült Államok szabályozóbizottságai is hasonlóan dönthetnek.

A WHO a kínai állami kézben lévő gyógyszeripari cégek, a Sinopharm és a Sinovac oltóanyagainak engedélyezését szintén fontolóra vette. Ha az Egészségügyi Világszervezet ellenőrzései során mindkét vakcina hatékonynak és biztonságosnak mutatkozik, akkor semmi sem állhat a hitelesíttetésük útjába.

Leghamarabb márciusban, legkésőbb május végéig születhet meg a döntés a Sinopharm védőoltásával kapcsolatban, a Sinovacra azonban egy darabig még várni kell, ugyanis esetükben még zajlik a harmadik kísérleti fázis brazil, indonéz és török önkénteseken.

Amíg a kínai vakcinák hamarosan révbe érhetnek, addig a moszkvai Gamaleja Intézet által kifejlesztett Szputnyik V oltóanyagot egyelőre nem vizsgálták meg, hiába nyújtották be az orosz hatóságok a releváns iratokat a WHO felügyelő bizottságának.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.