WHO – Kína megfelelően kezeli a bubópestis-járvány kitörését
Az Egészségügyi Világszervezet szakértői úgy gondolják, a helyi egészségügyi hatóságok urai a helyzetnek.
Az Egészségügyi Világszervezet szakértői úgy gondolják, a helyi egészségügyi hatóságok urai a helyzetnek.
A középkorban csak fekete halálként emlegetett, több tízmillió ember vesztét okozó pestis múlt héten ütötte fel a fejét Mongóliában és Kína északnyugati tartományában. Mindegyik áldozat mormotahúst fogyasztott, ezen rágcsálók számítanak a veszedelmes kórokozó legjelentősebb terjesztőinek.
A WHO szóvivőjét is megkérdezték az eseményekről, aki azt válaszolta, nincs ok az aggodalomra, Kína ugyanis megtette a szükséges lépéseket a baktériumos fertőzés megfékezése érdekében.
A pestis összesen 50 millió ember halálát okozta a 15. századi járványok során, a legutóbbi pandémiára még a 19. században került sor.
A penicillin felfedezése, valamint az antibiotikumok kifejlesztése után a bakteriális fertőzés visszaszorult, ennek ellenére az elmaradottabb régiókban még mindig évente körülbelül 2 ezer ember veszti életét bubópestisben.
A mongol Khovd régióban jelent meg először a kórokozó, miután egy házaspár ismeretlen forrásból származó mormotahúst valószínűsíthetően hőkezelés nélkül evett meg, ezután pedig Kína Belső-Mongólia tartományában szintén regisztrálták az ottani első esetet.