A világ vezetői összefognak, hogy létrehozzanak egy járványügyi globális együttműködést
A globális vezetők egy új szerződés megkötését kérték, hogy segítsék a világot felkészülni a jövőbeni járványokra, egyben figyelmeztetve mindenkit az egyre növekvő oltásnacionalizmusra.
Több mint 20 nemzeti vezető, köztük a francia Emmanuel Macron, a brit Boris Johnson és a német Angela Merkel kedden, a több sajtóorgánumban megjelent tervezettel arra figyelmeztetett, hogy a kérdés nem az, hogy tartanunk kell-e egy következő egészségügyi válságtól, inkább az, hogy mikor következik be.
A kooperáció egy nagyobb volumenű nemzetközi együttműködésre szólította fel a világ vezetőit, egyik legfontosabb üzenete pedig, hogy minden országnak el kell kerülnie az elszigeteltséget, és a vakcinanacionalizmust.
Az együttműködés felhívja a figyelmet a jövőbeni járványokra, és egyéb egészségügyi vészhelyzetekre, valamint kiemeli, hogy egyetlen kormány vagy multilaterális ügynökség sem képes egyesül kezelni ezeket a helyzeteket.
Az oltóanyagok beszerzése és szállítása igen komoly akadályokba ütközött, a kereskedelmi blokkok pedig továbbra is küzdenek az oltóanyag-kínálat miatt. Az Európai Unió és az Egyesült Királyság hosszan tartó csatában áll az AstraZenecával, a vállalat ugyanis nem teljesítette a vállalt határidőket és mennyiségeket, az EU pedig több alkalommal is nyilvánosan adott hangot csalódottságának az akadozó ellátás miatt.
Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO vezetője korábban már figyelmeztetett a vakcinanacionalizmus veszélyeire, valamint arra, hogy senki sem engedheti meg magának, hogy felhalmozza az oltóanyagokat, miközben a szegényebb országok egy része még egyetlen adag vakcinát sem kapott a koronavírus-járvány megjelenése óta.
A világ vezetői pedig azt írták, hogy „elkötelezettek abban, hogy a biztonságos, hatékony és megfizethető oltásokhoz, gyógyszerekhez és diagnosztikához való általános és méltányos hozzáférést biztosítsanak mindenkinek, a jövőbeli járványok miatt.” Hozzátették, úgy vélik, hogy a nemzeteknek együtt kell működniük a pandémiára való felkészülésben az új nemzetközi szerződés keretein belül.
Az aláírók listájáról azonban pár kifejezetten fontos szereplő hiányzik: az Egyesült Államok, Kína és Oroszország egyáltalán nem jelezte együttműködési szándékát az összefogásban, ám a WHO vezetője szerint az összes tagállam részt vesz a nemzetközi szerződésről folytatott megbeszéléseken.