A valaha felfedezett legidősebb lábnyomokra bukkantak a Grand Canyonnál
Az ősi fosszíliákban talált minták a kutatók szerint akár 313 millió évesek is lehetnek.
Az ősi fosszíliákban talált minták a kutatók szerint akár 313 millió évesek is lehetnek.
A lábnyomokra először a norvég Allan Krill geológus professzor bukkant rá még 2016-ban, amikor diákjaival a Grand Canyon Nemzeti Parkban sétált. A kövületek érdekes módon nem voltak rejtve, hanem a Bright Angel Trail turistaút mellett feküdtek, ahol szinte bárki láthatta őket.
Ahhoz, hogy pontosan megtudhassa Krill, milyen idősek lehettek a fosszíliák, a Las Vegasban található Nevadai Egyetem paleontológusát, Stephen Rowlandet hívta segítségül.
A kutatók szénizotópos vizsgálatokkal nagyjából 313 millió évre tudták belőni az őskövület életkorát, nagyjából félmillió éves hibahatárral. A nyomok arra utalnak, hogy két gyíkszerű élőlény egy dűne lejtőin mászhatott le, de még azt is le tudták modellezni, milyen mozgásmintákat követhettek.
Rájöttek, hogy az úgynevezett laterális szekvenciás járásmóddal közlekedtek, ami azt jelenti, hogy az első és hátsó lábak összehangolva mozognak mindkét oldalon, teljesen azonosan a kutyáknál és a macskáknál tapasztalható járáshoz, ez pedig még a kutatókat is meglepte.
Ne hagyd ki: