Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A valaha felfedezett legidősebb lábnyomokra bukkantak a Grand Canyonnál

Az ősi fosszíliákban talált minták a kutatók szerint akár 313 millió évesek is lehetnek.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az ősi fosszíliákban talált minták a kutatók szerint akár 313 millió évesek is lehetnek.

A lábnyomokra először a norvég Allan Krill geológus professzor bukkant rá még 2016-ban, amikor diákjaival a Grand Canyon Nemzeti Parkban sétált. A kövületek érdekes módon nem voltak rejtve, hanem a Bright Angel Trail turistaút mellett feküdtek, ahol szinte bárki láthatta őket. Soron kívül Vonatgázolás történt a hóesésben Kecskemétnél

Ahhoz, hogy pontosan megtudhassa Krill, milyen idősek lehettek a fosszíliák, a Las Vegasban található Nevadai Egyetem paleontológusát, Stephen Rowlandet hívta segítségül.

„Ezek kétségkívül a valaha volt legrégebbi gerincestől származó lábnyomok, amiket a fosszíliákban egyébként is bővelkedő Grand Canyonban találtak. Ami még fontosabb, hogy eddig még soha nem fedeztek fel ilyen idős kemény héjú tojást rakó őshüllőre utaló nyomokat, ami annak a bizonyítékai lehetnek, hogy a gerinces állatok a homokdűnéken járkálhattak.”

magyarázta Rowland.

A kutatók szénizotópos vizsgálatokkal nagyjából 313 millió évre tudták belőni az őskövület életkorát, nagyjából félmillió éves hibahatárral. A nyomok arra utalnak, hogy két gyíkszerű élőlény egy dűne lejtőin mászhatott le, de még azt is le tudták modellezni, milyen mozgásmintákat követhettek.

Forrás: U.S Department of Interior National Park Service

Rájöttek, hogy az úgynevezett laterális szekvenciás járásmóddal közlekedtek, ami azt jelenti, hogy az első és hátsó lábak összehangolva mozognak mindkét oldalon, teljesen azonosan a kutyáknál és a macskáknál tapasztalható járáshoz, ez pedig még a kutatókat is meglepte.

„A négylábúak jelenlegi képviselői rutinszerűen használják a laterális szekvenciás mozgásmódot, amikor éppen lassan haladnak előre. A Bright Angel Trail nyomai után kijelenthetjük, hogy sokkal korábban kialakulhatott ez a technika a gerinceseknél, mint azt korábban feltételeztük.”

mondta Rowland.

Ne hagyd ki:

https://liner.hu/akkor-is-mukodhet-a-placebo-ha-tudataban-vannak-vele-a-paciensek-hogy-hatastalan-a-gyogyszer/

Hóhelyzet Magyarországon: egyre több a baleset és a fennakadás

Egyre nagyobb gondot okoz a havazás az országban, sorra jelentik be a különböző baleseteket.

Máv: meghibásodott a jegyértékesítési rendszer

A jegyértékesítési rendszer meghibásodása miatt az Elvira jegyváltási felületén, illetve a MÁV mobilalkalmazásában nem működik a jegyvásárlás.