„A vakcina az a válasz, amelyért a vallásosok egész járvány alatt imádkoztak”
Az emberek többsége, még a nem vallásos személyek is, a járvány alatt egy ponton biztosan elmondtak egy imát, ha nem is maguk, hanem a szeretteik miatt.
Az emberek többsége, még a nem vallásos személyek is, a járvány alatt egy ponton biztosan elmondtak egy imát, ha nem is maguk, hanem a szeretteik miatt. Mint a CNN is fogalmaz, a vakcina formájában megválaszolásra kerültek az emberek imái.
Vitán felüli tény, hogy a koronavírus-járvány fenekestül felforgatta a világot 2020-ban, az addig nyugalmas és korlátlan fogyasztói világ hirtelen azzal találta szemben magát, hogy lakóhelyének négy fala közé szorulva kell átvészelnie határozatlan ideig. Mindenkiből mást hozott ki a helyzet, de annyi biztos, hogy senkinek nem volt egyszerű.
Amikor 2019 végén elkezdtünk hallani egy Kínában terjedő rejtélyes tüdőgyulladásos betegségről, bizonyára nem sejtettük, hogy egy évvel később már 83 millió ember fertőződik meg vele, és több mint 1.8 millió ember életét is veszti. Azt se gondoltuk volna, hogy a rejtélyes tüdőgyulladásos betegség rég látott recesszióba taszítja a világgazdaságot, és több millióan válnak földönfutóvá.
Egyelőre lehetetlen felsorolni azt a rengeteg negatívumot, melyet a SARS-CoV-2 vírus által okozott COVID-19, vagy köznevén koronavírus-járvány okozott. Rengeteg társadalmi és gazdasági egyenlőségi harc eredményei váltak semmivé, példátlan csúcsra fut a mentálhigiéniás betegségek mértéke, és évekig tarthat, mire mindenből meggyógyul a társadalom.
Az út természetesen nem sötét, már van fény az alagút végén a különböző terápiák, és immáron a különböző vakcinák formájában. Az Egyesült Államokban a Pfizer-BioNTech és a Moderna, Egyesült Királyságban az Oxfordi Egyetem-AstraZeneca is olyan vakcinát alkotott meg, melyet már a hatóságok jóváhagytak, de Oroszországból, Kínából és Izraelből is érkeznek majd vakcinák. Ne feledkezzünk meg a magyar, Debreceni Egyetem-NNK közös fejlesztésű oltóanyagáról sem, mely már idén elkészülhet.
A vakcina egy csapásra nem fogja megoldani a járványhelyzetet, viszont a remény szimbolikus eszközeként szolgál. Ahogyan a CNN is fogalmaz a témában készült cikkében, a vallásosok imáira gyakorlatilag a vakcina a válasz, az amerikai sajtóorgánum szerint ez lehet az a hosszú távú csodafegyver, amelyért mindenki fohászkodott.
A nagy kihívások még előttünk állnak, ám ezek megoldásához az lesz szükséges, ha mindenki egységesen hisz a vakcinában. Itt jön be viszont az egyik probléma, amely a járvány legyőzésében komoly szerepet játszhat: továbbra is meglehetősen nagy az oltásellenesek aránya, még ha nem is a „hardcore vakcinaellenesek” táborából érkeznek.
Mint a CNN írja, a vallási vezetőknek a vakcina-szkeptikusság legyőzésében fontos szerepe lehet, egy ausztrál tanulmányra hivatkozva ugyanis megemlítik, hogy van összefüggés a vallásosság és a vakcina-szkepszis között, minél mélyebben hívő valaki, annál nagyobb a valószínűsége, hogy bizonytalan vagy ellenkező magatartást tanúsít az oltások kapcsán.
A vallásos szkepszis egyébként már gyakorlatilag a vakcinák csecsemőkora óta jelen van, a 18. század vége óta. Néhány vallásos vezető akkoriban például a himlő elleni védőoltásra úgy tekintett, mint egy „Isten akaratával szembemenő” találmány. A helyzet viszont az, hogy ez a fajta tudományellenesség számos közösségben és egyénben megmaradt, 2021-re fordulva is.
Jó példa erre John Hagee, aki egy meglehetősen befolyásos evangélikus lelkész, aki például a vakcinák jóváhagyása előtt azzal érvelt, hogy egy vakcina van a koronavírus ellen, ez pedig csak Jézus Krisztus lehet. A vallási vezetők azonban fontos szerepet játszhatnak és játszanak abban, hogy még a mélyen hívők is beoltassák magukat, potenciálisan véget vetve végre a járványnak.
Ha Amerikánál maradunk, a Pew Kutatóközpont felmérése beszédes, hogy tud változni az emberek véleménye: a novemberi felmérésük szerint az amerikai 60%-a oltatná be magát. Ez jóval magasabb szám, mint a Pew által szeptemberben mért 51%, de jelentősen alacsonyabb, mint a májusi 72%.
Ennek számos befolyásoló tényezője van, az egyik legfontosabb ezek közül a közösségi média, és az ott néha kontrollálatlanul terjedő álhírek. Amióta csak felmerült, hogy vakcinával lehet legyőzni a pandémiát, futótűzként terjedtek el a megalapozatlan és őrült állítások, jöttek létre az egymás téveszméit erősítő csoportok, amelyekkel akárhogy is igyekeznek, magas számuk miatt képtelenek a cégek leszámolni.
Mivel a vallásos közösségek egy részének van egyfajta megörökölt tudományellenessége, ezért kulcsfontosságú lenne, ha a vallási vezetők és a tudomány végleges szövetséget kötnének a járvány legyőzése érdekében. Számos helyen, köztük hazánkban is a vallási közösségekbe magas bizalmat helyeznek az emberek, ezért nagyon fontos lenne az egységes vakcina-pártiság.
Francis Collins az Egyesült Államokban például egy jó hivatkozási pont lehet erre – véli a CNN. Collins a Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) vezetője úgy, hogy közben gyakorló katolikus, és elmondása szerint világéletében azon dolgozott, hogy a vallás minél inkább megbízzon a tudományban. Egy Washington Postnak adott interjújában erről részletesebben is beszélt.
„Számos fehér evangélikus közösségben jelen van a gondolat, hogy a tudomány ateista. Szerintem amellett, hogy Isten a szeretet, a törődés és a tisztelet érzését megadta nekem, Isten agyat is adott nekünk, amivel megérthetjük a teremtését, vagyis a természetet, amelyben bizony előfordulnak az olyan dolgok, mint a vírusok” – fejtette ki.
Nemcsak a kereszténység körében van jelen a vakcina-szkepszis, a muszlim és zsidó közösségekben is elő-elő tud fordulni, de ott is már megkezdték az egyes közösségekben a vakcinák legitimálását, miszerint nem sért semmilyen vallási tanítást, ha valaki beoltatja magát.
A CNN megjegyzi, hogy egyedül a fekete keresztények esetében érthető, hogy a központi kormány egészségügyi utasításaival és vakcináival szkeptikusak a Tuskegee Szifilisz Tanulmány miatt, mely során nagyon sok afroamerikait vertek át annak érdekében, hogy a szifilisz terjedését megfigyeljék közösségeikben.
A Tuskegee kísérlet során több száz résztvevőt fertőztek meg szifilisszel, ám ahelyett, hogy megfelelő terápiában részesítették volna őket, inkább hagyták lefolyni a betegséget, mivel arra voltak kíváncsiak, hogyan néz ki, amikor nem kezelik a betegséget. A nagy felháborodást keltő tanulmány az egyik legfőbb oka annak, hogy sok fekete vakcinaellenes az USA-ban egy felmérés szerint.
Ám Wilton Gregory fekete bíboros úgy véli, annak ellenére, hogy maga is úgy gondolja, hogy egy borzasztó kísérlet volt a Tuskegee tanulmány, nem szabad megfeledkezni arról az orvostudomány hasznos találmányairól: „nem szabad hagyni a múltnak, hogy megfosszon minket a jövőtől” – tette hozzá.
Összefoglalóan a CNN azt a következtetést vonta le, hogy a koronavírus-vakcinák annak az Isteni ajándéknak tekinthetők, melyekért annyi hívő imádkozott. Annyira lesz már csak szükség, hogy a vallási közösségek vezetői is terjesszék az üzenetet, hogy minél hamarabb sikerüljön a pandémiának véget vetni.