A Youtube és a Twitter közölte, hogy intézkedéseket eszközölnek az olyan magatartásformák ellen, amelyek dicsőítik, bagatellizálják vagy éppen tagadják az 1995-ös srebrenicai népirtást.
A Szabad Európa Rádió (RFE) jelentése szerint a Twitter és a Google el kívánja távolítani a platformjaikról azokat a tartalmakat, amelyek tagadják a srebrenicai népirtást. Az RFE szerdán jelentette, hogy a Twitter és a YouTube a Kanadai Népirtáskutató Intézet (IGC) megkeresésére válaszolva közölte, hogy a vállalatoknak egyértelműen meghatározott politikájuk van erre vonatkozóan, amely „szankcionál minden gyűlöletbeszédet”.
Az IGC július 28-án küldött egy kérést a Twitter és a Google tulajdonában lévő YouTube techóriásoknak, amelyben arra kérte őket, hogy tiltsák le platformjaikról azokat a tartalmakat, amelyek „tagadják és elferdítik az igazságot a srebrenicai népirtásról”.
„Azok, akik tagadják a srebrenicai népirtást, az önök YouTube platformján keresztül megalázzák az áldozatokat, fájdalmat és szenvedést okoznak a népirtás túlélőinek, ami viszont bátorítja a népirtás tagadóit és a jövőbeni lehetséges alkotókat és elkövetőket”
– írta az IGC igazgatója, Emir Ramic a Susan Wojcicki vezérigazgatónak címzett levélben.
A több mint 8000 bosnyák (boszniai muzulmán) szisztematikus meggyilkolását Srebrenicában 1995 júliusában népirtásnak minősítette a Nemzetközi Törvényszék és a Nemzetközi Bíróság is. A srebrenicai népirtás tagadása, valamint a történelmi tények bagatellizálása és revizionizmusa azonban a szerb és boszniai szerb társadalmakban általánossá és széles körben elterjedté vált, ami az interneten is tükröződik.
„Egyértelmű és bevett gyűlöletbeszéd-politikánk van, amely tiltja az olyan tartalmakat, amelyek elbagatellizálják, vagy éppen tagadják az egyébként dokumentált erőszakos eseményeket, beleértve a srebrenicai népirtást. Ha úgy találjuk, hogy a tartalom sérti ezeket az irányelveket, eltávolítjuk”
– mondta a YouTube szóvivője az RFE-nek.
A Twitter szóvivője az RFE-nek elmondta, hogy a gyűlöletre vonatkozó irányelvük „az ilyen viselkedések széles skáláját tiltja”.
NE HAGYD KI
„Ez magában foglalja a sértő szándékú célzott személyeket; az erőszakos eseményekre való felhívást, az olyan típusú erőszakot, amelynek áldozatai voltak; vagy amikor ilyen események tagadására vagy elbagatellizálására tesznek kísérletet”
– mondta a szóvivő.
„Emellett szigorú politikánk van az erőszak dicsőítésének eseteiben is, és intézkedéseket hozunk az olyan tartalmak és viselkedési formák ellen, amelyek az erőszakot és a népirtást próbálják dicsőíteni, vagy népszerűsíteni”
– tette hozzá.
Az IGC szerint, amely nyomon követte az online tartalmakat, a legtöbb népirtást tagadó tartalom Szerbiából származik, ezt követi Bosznia, Oroszország és Franciaország. A Twitter és a YouTube reakciójára reagálva Ramic az Al Jazeerának azt mondta, hogy a hír „egy újabb győzelem az IGC számára a népirtás tagadói, a népirtással kapcsolatos történelmi, igazságügyi és tudományos tények meghamisítói, valamint az elítélt háborús bűnösök dicsőítői elleni harcban”.