A tömegközlekedést igénybe vevők kisebb eséllyel fertőződnek újra koronavírussal
Azok az emberek, akik frekventáltan használják a tömegközlekedést és a munkában több személlyel is érintkeznek, sokkal alacsonyabb kockázatoknak vannak kitéve újrafertőződés tekintetében.
A nyájimmunitás úgy tűnik, hogy kisebb csoportokon is működik – számolt be róla a The Times of India hírportál. Indiai tudósok 24 nagyvárosból begyűjtött adatok alapján kielemezték a reinfekciós esélyeket, és rájöttek, hogy valójában a természetes védettség már az első fertőzés után kialakulhat.
Kiderült, hogy négyből mindössze egy covid-pozitív páciensnél jelentkeztek súlyosabb tünetek, ami azt jelenti, hogy az újrafertőződött betegek 75 százaléka elhanyagolhatóan enyhe szimptómákat produkált.
A páciensek többsége semmit sem érzett, csupán bizonyos százalékuk panaszkodott influenzaszerű tünetekre, amelyek mindössze egy-két napig tartottak.
A tanulmány során összesen 10 427 indiai állampolgárt vizsgáltak, a mintákat pedig a molekuláris biológiai laboratóriumban elemezték ki. A MedRxiv portálon közzétett kutatás szakértői elbíráláson is átesett, így releváns információkkal szolgálhat az orvosok és tudósok számára.
A kutatásban résztvevő koronavírus-pozitív betegek csupán 50 százaléka panaszkodott lázra, miközben alig 25 százalékuk vesztette el ízlését és szaglását.
Ami talán ennél is fontosabb, hogy nemtől, kortól és meghúzódó alapbetegségtől függetlenül a vizsgált páciensek mindössze 3 százaléka szorult oxigénmaszkos kezelésre, ám légszomjuk néhány nap alatt mérséklődött.