A TBC vakcina is hatásos lehet a koronavírussal szemben
Szakemberek úgy gondolják, hogy a száz éves védőoltás hatékony lehet a COVID-19 fertőzés kezelése szempontjából is.
Szakemberek úgy gondolják, hogy a száz éves védőoltás hatékony lehet a COVID-19 fertőzés kezelése szempontjából is.
Pár hónappal ezelőtt egy eléggé érdekes összefüggésre lettek figyelmesek – azokban az országokban, ahol kötelező a tuberkulózis elleni BCG oltás, sokkal alacsonyabb a koronavírus halálozási rátája.
Egyes kutatók a korrelációt COVID-19 elleni potenciális védelemként értelmezték, mások viszont ellentmondásosnak tartották. A legfrissebb, szakértők által alátámasztott bizonyítékok azonban tovább erősítik a feltételezéseket, miszerint a TBC vakcina a Sars-CoV-2 vírus lehetséges ellenszerévé válhat.
A BCG oltást 1921-ben mutatták be, azóta a WHO nélkülözhetetlen gyógyszereit tartalmazó listájának legbiztonságosabb és leghatékonyabb készítményeként tartják számon. A fejlett országokban a tuberkulózis eltűnése miatt már nem alkalmazzák ezt a vakcinát, ami megmagyarázhatja azt is, miért kisebb a koronavírus-járvány mortalitási arányszáma a fejlődő államokban.
Az Amerikai Nemzeti Egészségvédelmi Intézet kutatói a világ országainak COVID-19 halálozási rátáját vizsgálva rájöttek, hogy a BCG igenis kulcsszerepet játszik a koronavírus tüneteinek súlyosságában.
Németország esete tökéletes példa lehet a TBC vakcina effektivitására. A szövetségi köztársaság 1990-es egyesítése előtt Nyugat- és Kelet-Németországban különböző BCG vakcina-stratégiát használtak. Nyugat-Németországban 1961-től 1998-ig volt kötelező a tuberkulózis elleni védőoltás, míg Kelet-Németországban jóval korábban kezdték a beadását, viszont 1975-ben abbahagyták.
Mindezek alapján a fiatalkorban beadott vakcinák miatt a keleti, idősebb állampolgárok nagyobb védelmet élvezhetnek a nyugati szomszédjaikkal szemben, ez pedig az adatokból is jól látszik – kiderült ugyanis, hogy a nyugati régiók mortalitási rátája 2,9-szer nagyobb a keleti tartományokhoz képest.
A BCG bizonyítottan megvédi a gyerekeket és az időseket a tüdőgyulladástól, valamint az influenzától, továbbá egy csomó vírusos légzőszervi megbetegedéssel szemben is kellő biztonságot nyújt.
Bár a koronavírussal kapcsolatos kutatások még gyerekcipőkben járnak, a kutatók azt remélik, klinikai tesztelésekkel megerősíthetik hipotéziseiket, ezáltal a hatástalannak tűnő hidroxiklorokin-terápia helyett egy új módszerrel enyhíthetik majd a COVID-19 fertőzöttek súlyos tüneteit.