Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kutatók szerint a szívizomsejteket is károsíthatja a koronavírus

Amerikai kutatók bebizonyították, hogy a laboratóriumi körülmények között növesztett kardiomiocitákat közvetlenül gyengítheti a COVID-19 kórokozója.

Egészség/Életmód
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Amerikai kutatók bebizonyították, hogy a laboratóriumi körülmények között növesztett kardiomiocitákat közvetlenül gyengítheti a COVID-19 kórokozója.

A Cell Reports Medicine orvosi lapban megjelent tanulmány alapján a koronavírus képes szaporodni az őssejtekből előállított szívizomsejtekben. Arnu Sharma, a kutatás vezetője hozzátette, a sejtek a fertőzés után 72 órával veszítenek energiájukból, melynek következtében gyengébb szívveréseket tapasztaltak. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Bár korábban már kimutatták, hogy a koronavírus-betegeknél fennáll a kardiológiai komplikációk létrejöttének kockázata, a tudósok számára egyelőre nem világos a tünetek kialakulásának pontos oka.

https://liner.hu/az-agy-stimulaciojaval-csokkentheto-a-parkinson-kor-elorehaladasa/

A meglévő szívbetegségeknek, gyulladásoknak és oxigénhiánynak köze lehet a szimptómákhoz, azonban az a Sars-CoV-2 kardiomiocitákra kifejtett közvetlen hatása továbbra is kérdéses.

Laboratóriumi kísérletek során rájöttek, hogy a szívizomsejteket direkt támadás érheti, a kórokozók pedig aktiválják a bennük lévő celluláris védelmi rendszereket. Igaz, hogy az emberi szervezetben máshogy játszódhatnak le a folyamatok, mint az őssejtvizsgálatok esetében, viszont az antivirális készítmények kifejlesztéséhez nagy mértékben hozzájárulhatnak.

A kutatók korábban már rámutattak, hogy az antitestes kezeléseknél a fehérjék az ACE2 receptorokhoz kapcsolódhatnak, ami a koronavírus fő belépési pontja lehet a sejtekbe.

Sharma és csapata szerint az antitest-terápiával a szívizomsejtekben lecsökkentették a vírus fertőzőképességét, ami bizonyíthatja az ACE2 bűnös szerepét.

A tanulmányból kiderül, hogy úgynevezett indukált pluripotens őssejteket, azaz iPSC-ket is használtak, amelyek lényegében bármilyen emberi szövetet elő tudnak állítani magukból. A tudósok úgy gondolják, ezek a speciális sejtek megoldást jelenthetnek a jövőben a fertőzések kivédésére.