A sertésinfluenza új törzse okozhatja a koronavírus után a következő világjárványt
A kutatók egy új influenzavírusra bukkantak sertésekben, melyet G4-nek neveztek el.
A kutatók egy új influenzavírusra bukkantak sertésekben, melyet G4-nek neveztek el.
A felfedezéssel együtt bebizonyították azt is, hogy a kórokozó genetikai módosulások útján könnyen átterjedhet emberre is.
A Science értesülései szerint a vírus összetett módon mutálódott, szerkezetében még a 2009-es H1N1 törzsének genomjai is megtalálhatóak, ami szintén pandémiát okozott, bár nem olyan súlyosat, mint a Sars-CoV-2.
Az embereknél egyelőre nem alakult ki az immunitás a G4-gyel szemben, egyúttal a vírus sem kezdett el még rohamosabban terjedni – számolt be róla nemrég a Proceedings of the National Academy of Sciences tudományos lap.
Edward Holmes, a Sydney-i Egyetem evolúciós biológusa a Science-nek elmondta,
A kutatócsapat majdnem 30 ezer sertésmintát vett górcső alá, melyeket 10 különböző kínai tartományban található vágóhidakról gyűjtöttek be 2011 és 2018 között. Összesen 179 sertésinfluenza-vírust fedeztek fel, nagy részük éppen a szóban forgó G4 volt.
A publikációban figyelmeztetnek, hogy 2016 óta a G4 vírus intenzitása exponenciálisan növekedett és minden lehetősége meg van arra, hogy az emberiség számára is problémákat okozzon, ezért létfontosságú lesz a jövőben nyomon követni.
Bár a legtöbb influenzavírus sertésről terjedt át emberre, nem mindegyikük képes a további szaporodásra a humán szervezetben. A G4 azonban kivételt képez, az első eseteket már egy kínai faluban fel is jegyezték, ahol két disznótenyésztő szomszéd kapta el egymástól a fertőzést.
Megoszlanak a szakértői vélemények arról, okozhat-e a G4 egy globális járványt. Sokak szerint a pandémia esélye kicsi, azonban fel kell készülni az összes eshetőségre, mivel az influenza kórokozói rendkívül változékonyak.