A rasszizmus elleni tüntetések miatt átnevezik a finn Negro-szigetet
Egy apró kiránduló szigetet Finnországban a helyi újságíró-szövetség elég furcsa névvel látott el.
Egy apró kiránduló szigetet Finnországban a helyi újságíró-szövetség elég furcsa névvel látott el.
Az elnevezés egy régi, médiában használatos szlengből ered, ami a magyarországi cukorkával ellentétben egy irodai nyomdafestékre utal, ami befeketítheti az emberek kezét és az arcát.
A helyi nyelvkutató intézet (Kotus) a George Floyddal szemben elkövetett rendőri túlkapások okán kialakult demonstrációk nyomására úgy döntött, hogy a Neekerisaari névre hallgató földrajzi egységet, amit mindenki csak Negro-szigetnek ismer, át fognak keresztelni.
A sziget az észak-karjalai Liperi-öbölben fekszik Pyhäselkä településhez közel és tradicionális kiránduló-övezetnek számít a gyönyörű környezetével és faházaival.
Már nagyon régóta vita tárgyát képezte Negro-sziget elnevezése. A Kotus korábban több alkalommal is szorgalmazta a felettébb kellemetlen hangzású tájegység átnevezését, mindez idáig azonban sikertelenül tette ezt.
A nevét először tavaly szeptemberben akarta megváltoztatni a sziget tulajdonosa, az Észak-karjalai Újságírók Szövetsége.
Turu Väänänen, a csoportosulás elnöke az Yle nemzeti televíziónak elmondta,
A „neekeri” szó mindig is offenzív kifejezésnek számított, ami a rasszizmussal és a diszkriminációval volt összefüggésben. A jelenlegi események hatására egyre inkább felerősödtek a változás melletti hangok, végül a helyi hatóságok is egyetértettek abban, hogy eljött az ideje az átnevezésnek.
A sziget hosszas huzavona után végül az Uutinen nevet kapta, ami magyarra lefordítva újságot jelent. Az intézet képviselői hozzátették, ez csupán egy egyszeri alkalom volt, és nem tervezik átírni Finnország teljes térképét.
A régi név egyébként 1974-ből ered és a korábban már említett szleng miatt esett rá a választás.
Nemrég az Egyesült Államok Katonai Bizottsága szerette volna az egyik bázisukat átnevezni, amely a Konföderációt élteti, Donald Trump azonban hallani sem akart az ötletről.
Finnországon még Kanadában és az Egyesült Királyságban is hasonló mozgalmak indultak – Nagy-Britanniában például a Liverpooli Egyetem megegyezett az illetékesekkel abban, hogy a rabszolga kereskedő múlttal rendelkező liberális miniszterelnök, William Gladstone nevét eltávolítsák.
Kapcsolódó hír: