Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A Pfizer vakcinájának hála tavaszra visszatérhetünk a megszokott kerékvágásba

Nagy-Britannia egyik legnevesebb védőoltás-szakértőjének véleménye szerint akár már 2021 tavaszán visszaállhat a normális élet rendje, ugyanis a világjárvány terjedésének intenzitása a beharangozott 90 százalékos hatékonyságú vakcina jóvoltából legyengülhet.

...svg content...Mainz, 2020. november 9. A német Biontech gyógyszergyártó központja Mainzban 2020. november 9-én. A Biontech és az amerikai Pfizer közös közleménye szerint kilencven százalékban hatásos lehet az általuk kifejlesztett kísérleti oltóanyag a koronavírus ellen, miután befejezték a vakcinával végzett klinikai kísérletek utolsó, harmadik fázisát. Azonban felhívják a figyelmet, hogy ez nem jelenti még azt, hogy küszöbön áll a vakcina tömeges, kereskedelmi forgalmazása. MTI/AP/DPA/Arne Dedert
Külföld
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Nagy-Britannia egyik legnevesebb védőoltás-szakértőjének véleménye szerint akár már 2021 tavaszán visszaállhat a normális élet rendje, ugyanis a világjárvány terjedésének intenzitása a beharangozott 90 százalékos hatékonyságú vakcina jóvoltából legyengülhet.

Az amerikai Pfizer és német partnere, a BioNTech hétfőn bejelentette, hogy a több mint 43 ezer önkéntesen elvégzett harmadik klinikai tesztfázis után kiderült, az oltóanyaguk 90 százalékos effektivitási mutatóval rendelkezik. Soron kívül Máv: éjszaka helyreállhat a Déli pályaudvart érintő vonalak menetrendje

A jó híreket Sir John Bell, az Oxfordi Egyetem orvosprofesszora is üdvözölte, egyúttal kiemelte, a Pfizer sikere azt mutatja, hogy a többi gyártó szintén bizakodhat, mivel a védőoltások az előzetes feltételezésekkel szemben sokkal biztonságosabbak és hatékonyabbak lehetnek.

A BBC Radio 4-nak adott interjúban Bell elmondta,

„Igazán le vagyok nyűgözve az eredményektől – a kilencven százalék eszméletlenül jó hatékonysági mutató. Ez megalapozhatja a többi vakcina jövőjét és sikerességét is, nem látok rá okot, miért ne lehetne még több szuper oltóanyagunk.”

Arra a kérdésre, hogy várja-e már, hogy visszatérjen a világ a régi, normális élethez, Bell nagy lelkesedéssel azt válaszolta,

„Igen, igen, igen, igen! Talán én vagyok az első, aki ezt ki merem jelenteni teljes bizonyossággal.”

A hat országban tesztelés alá vont Pfizer-BioNTech vakcinajelölt biztonsági szempontból sem aggályos, hiszen egyetlen önkéntesnél sem jelentkeztek súlyos mellékhatások. A szabályozó bizottságok korábban arról tájékoztatták a gyártókat, hogy akkor hitelesítik csak az ellenszereket, ha legalább 50 százalékos effektivitási rátát képesek velük elérni.

A cég ezt a kritériumot maradéktalanul teljesítette, ezért november végéig vészhelyzetben való alkalmazásra már jóvá is hagyhatják a készítményt. A vakcinát egyébként -70 Celsius-fokon szükséges tárolni, ami valamelyest megnehezítheti a disztribúciót – ha ennél melegebb környezetbe kerülnek a fiolák, a szérum hatástalanná válik.

„Nagyon sok patogén létezik, melyekre hiába kerestünk évtizedeken át ellenanyagot, nem találtunk egyetlen lehetséges megoldást sem, legyen szó éppen a maláriáról vagy a HIV-ről. Néhány módosítást még el kell végezniük a kutatóknak, a disztribúció sem lesz egyszerű, de szerintem ez mind megoldható”, tette hozzá Bell.

Az legújabb eredményeknek először szakértői elbíráláson kell átesniük, ennek ellenére a világ több gyógyszergyárában már megkezdték a vakcina előállítását, így rengeteg időt nyerhetnek. Előreláthatólag még idén év végéig 50 millió adag készülhet el belőle, amellyel 25 millió embert olthatnak be, jövőre pedig 1,3 milliárd dózis legyártását tervezik.

Bell közölte, az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca vakcinájának tesztelési folyamatai szintén rendben zajlanak, és jó úton járnak afelé, hogy néhány héten vagy hónapon belül ők is egy hatékony ellenszérumot tehessenek le az asztalra.