Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A pandémia egy egyedülálló lehetőség a fenntarthatóbb és igazságosabb társadalom kialakítására

A Jyväskyläi Egyetem kutatói megosztották, hogy a koronavírus-járvány által kiváltott küzdelmek miként vezethetnek minket közös környezetünk méltányos használata és a fenntarthatóság felé.

...svg content...Fotó: Unsplash/Shalom de León
Egészség/Életmód
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A koronavírus okozta válság felszínre hozta, hogy az emberiség mennyire nincsen felkészülve a globális katasztrófák kezelésére és az új ökológiai normáknak való megfelelésre az éghajlatváltozás, a leromlott ökoszisztémák és a biodiverzitás jelentős mértékű csökkenése közepette.

A válság fenntarthatóságra gyakorolt ​​végső következményei egyelőre nem ismertek, az azonban biztos, hogy egy egyedülálló lehetőséget kínál a zöldebb, fenntarthatóbb és igazságosabb társadalom felé történő elmozdulásra, hogy elkerüljük bolygónk pusztulását és megalapozzuk saját jólétünket. Soron kívül Ország Karácsonyfája: már kivágták a hatalmas fenyőt, ma útnak indítják (videó)

Proaktívan alkalmazkodnunk kell az előttünk álló potenciálisan nehezebb időkhöz, amelyeket a globális környezeti változások csak tovább súlyosbítanak. A koronavírus okozta válság ugyanis globális szintű stressztesztként szolgál a bizonytalan jövővel szembeni ellenálló képességünk szempontjából – mondja Rémi Duflot vendégkutató a Jyväskyläi Egyetem Biológiai és Környezettudományi Tanszékéről.

A fenntarthatóságért tett erőfeszítéseket és célkitűzéseket az Egyesült Nemzetek 2030-ig szóló, a fenntartható fejlődésre vonatkozó menetrendje határozza meg. Számos alternatíva áll készen az ágazati belépési pontokon keresztül történő megvalósításra, mely enyhítheti a koronavírus-járvány okozta társadalmi és gazdasági következményeket.

A kutatók arra figyelmeztetnek, a fenntartható politika megvalósításához meg kell változtatni a társadalmi prioritásokat, áttérve a növekedés gazdasági paradigmájáról az emberi jólétre és az egészséges környezetre. A fenntartható jólét irányába tett előrelépés számszerűsítése érdekében a siker mércéinél figyelembe kell venniük a jólét több dimenzióját is – írja az EurekAlert.

A fenntartható átmenethez – a pandémiára adott megfelelő válaszhoz hasonlóan – koherens és befogadó társadalomra van szükség, ahol az emberek ragaszkodnak a kollektív fellépésekhez. A tágabb értelemben vett igazságosságot az intézményi bizalom és a szociális biztonság megteremtésének előfeltételének kell tekinteni, és ezáltal ösztönözni kell az állampolgárok részvételét a fenntarthatóságot célzó kollektív projektekben – magyarázza Duflot.

Google kereső: ezt nehogy beírja, ellophatják minden adatát

Meglepő módon próbálnak a hackerek hozzáférni a Google keresőt használók személyes adataihoz.

Kutatás bizonyítja, meglepő hatása lehet a rendszeres tojásfogyasztásnak

Bár ebben az állati élelmiszerben sok a koleszterin, a kutatók úgy vélik, egyáltalán nem egészségtelen, sőt: rendszeres fogyasztásának kifejezetten jó hatása lehet egy új tanulmány szerint.

Mit együnk és mit ne, ha elkerülnénk az őszi betegségeket? Ezt mondja a szakértő

Egy dietetikus elárulta, melyek azok az élelmiszerek, amelyeket érdemes előnyben részesíteni vagy elkerülni, ha a cél az, hogy ősszel és télen is csúcsformában legyen az immunrendszerünk.