A mesterséges intelligencia képes jelezni a légszennyezést, mielőtt az még drámai mértékeket öltene
Az Egyesült Királyságbeli Loughboorough University tudósai egy új mesterséges intelligencia rendszeren dolgoznak, amellyel napokkal előre meg lehet jósolni a légszennyezés mértékét.
A rendszer a városok különböző helyeire szerelt érzékelők adatait elemzi, és azokból jelzi előre a szennyezés mértékét. A segítségével talán megérthetjük az egyik legveszélyesebb szennyező anyag, a PM 2.5 hatásait.
Ennek az apró szemcsének mindössze 2.5 microméter az átmérője – 3%-a az emberi hajnak. Amikor nagy a levegőben a PM 2.5 mennyisége, az rosszabb látási viszonyokhoz vezet.
A fegyvere pont a méretében rejlik, elég kicsi ahhoz, hogy mélyen eljusson a tüdőbe, és akár a vérkeringésbe is bekerülhet, különböző betegségeket okozva. 2016-ban 4.1 millió halálesetet tulajdonítottak a PM 2.5-nek, stroke, tüdőrák, és különböző légúti megbetegedések miatt.
Az új rendszer segíthet a szabályhozóknak és tudósoknak megérteni, mi okozza a szennyezés magas szintjét, és hogyan lehet azt csökkenteni az emberek egészséggének érdekében.
A kutatók a rendszert Kínában tesztelték, ahol 161 városból 145 komoly légszennyezési problémával küzd. Peking korábbi légszennyezési adatain „edzették” a rendszert, most pedig élőben fogják tesztelni Sencsenben.
A terv az, hogy világszerte szerelnek fel ilyen rendszereket, és egy online adatbázisban gyűjtik össze az adatokat, hogy eredményesebben lépjenek fel globálisan a városokat érintő szennyezés ellen.