A légkondicionálókat nem az emberek kényelme miatt fejlesztették ki
A korszakalkotó technológiát eredetileg különféle gyári folyamatok elősegítésére alkották meg, manapság viszont a Föld forróbb tájain élő lakosság számára nyújt kellő felfrissülést.
A korszakalkotó technológiát eredetileg különféle gyári folyamatok elősegítésére alkották meg, manapság viszont a Föld forróbb tájain élő lakosság számára nyújt kellő felfrissülést.
A legelső klímaberendezéseket egy brooklyni nyomdában telepítették a hőmérséklet és a páratartalom szabályozása céljából. Az eljárás során gyakran kellett cserélgetniük a papírt, a páratartalom apró elváltozása esetén pedig a színek teljesen elmosódhattak, így kezdhették elölről a munkákat.
1902-ben a gyár felkérte Willis Haviland Carriert, hogy oldja meg a problémát. A szakember azonnal az üzem dolgozóinak segítségére sietett és egy 211 kilowattos gépet szerelt a nyomda falain belülre, amellyel állandó, 27 Celsius-fokos hőmérsékletet és 55%-os páratartalmat biztosított.
A klíma kontrollálásának egyik felét hideg kúti vízzel, a másikat pedig az úgynevezett párolgási hűtés technológiájával oldotta meg, melynek alapjait a 18. században Benjamin Franklin fektette le. Bár korántsem volt tökéletes ez a fajta levegő-szabályozás, Carrier folytatta a munkát és 1906-ban szabadalmaztatta a készülékét.
Eredetileg a nyomdákon kívül, textilüzemekben és vágóhidakon használták a légkondicionálókat, az 1920-as évektől kezdődően már a mozikban is megjelentek a klímaberendezések, a 21. századra pedig eljutottunk odáig, hogy az Egyesült Államok háztartásainak 90%-a rendelkezik a léghűtő eszközökkel.
2019-ben összesen 1,9 milliárd klímaberendezés üzemeltettek, ennek a felét USA-ban és Kínában alkalmazták.
Az elmúlt években a légkondicionálók növekedése exponenciális mértékben emelkedett, ami legfőképpen a globális felmelegedésnek tudható be. Több helyen gyakorlatilag előretolódott a nyári szezon kezdete, az ózonréteg megvékonyodása következtében pedig még alacsonyabb hőmérsékletek mellett is jóval erőteljesebb hatásai vannak a napsugaraknak.
Az eddig csak trópusi és mediterrán égövekben elterjedt klímakészülékek napjainkban lassan a mérsékelt égövben élők számára egyaránt nélkülözhetetlen kellékeivé válhatnak a mindennapi életnek.
Kapcsolódó hír: