A koronavírussal szemben védett lakosság normális életbe való visszatérésére tett javaslatot az iparkamara
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) azt javasolja, hogy miután elértük a meghatározott számokat, a beoltott és fertőzésen átesett lakosság élhesse mindennapi életét és térjen vissza a gazdaságba.
Az Infostart hírportál riportjából kiderült, hogy az MKIK a kedden bejelentett lépés után újabb javaslattal állt elő, közleményükben úgy fogalmaznak, hogy a már védettséggel rendelkező lakosság korlátozások nélkül, de ellenőrzötten élhesse életet és térjen vissza a reálgazdaságba.
Ezáltal a gazdaság azon szereplői, akik eddig kénytelenek voltak felfüggeszteni működésüket, megkaphatnák az esélyt az újranyitásra azzal, hogy átoltott polgárokat fogadhatnának az üzleteikben.
A védettség státuszát egy applikáció bevezetésével szeretnék ellenőrizni, amit bárhol zökkenőmentesen fel lehetne mutatni.
Gervai Nóra jogász, egészségpolitikai szakértő a javaslatot diszkriminatívnak tartja, mivel ezáltal meg lennének különböztetve a védett és a nem védett emberek jogai. Az oltási igazolás politikai és járványügyi célrendszereket is követhet, ám bevezetése jogi szempontból ellentmondásos.
A Tárki közvélemény-kutatása alapján a megkérdezett magyarok 41 százaléka gondolja úgy, hogy egyetértene a vakcinaútlevéllel és az oltási igazolvánnyal, és ugyanennyien, vagyis a válaszadók 41 százaléka elutasítaná az ehhez hasonló okmányokat.
Hasonló eredmény jött ki az éttermi szolgáltatásokkal összefüggésben is: enyhén az elutasítók felé tolódik a kérdéskör, tehát inkább többen vannak azok, akik elutasítják azt, hogy az éttermekbe csak védettségi igazolásokkal lehessen beülni, tette hozzá. Itt a teljes éttermi szolgáltatásra vonatkozott a kérdés – magyarázta Belán Miklós, az Everguest alapító igazgatója a lapnak.