A koronavírus-vakcinák kevésbé hatásosak az új mutációkkal szemben
Az amerikai járványügyi szakértő szerint a jelenleg forgalomban lévő védőoltások nem biztos, hogy maximális védelmet nyújthatnak a nemrégiben felbukkant brit és dél-afrikai törzsekkel szemben.
Dr. Anthony Fauci csütörtöki nyilatkozatában elmondta, a brit, dél-afrikai és brazil koronavírus-variánsok komoly problémákat okozhatnak járványkezelés szempontjából, ugyanis bár nem bizonyultak halálosabbnak az alapváltozathoz képest, viszont sokkal fertőzőképesebbek – adta hírül a CNBC portál.
Igaz, hogy a vírusok életciklusában egyáltalán nem meglepő a mutáció, a kutatók mégis éjt nappallá téve azon dolgoznak, hogy kiderítsék, miként módosult a kórokozó genetikai szerkezete, ezáltal jobban megérthetik, milyen effektivitási mutatókkal lehet számolni a Pfizer és a Moderna vakcinái esetében.
Miközben a dél-afrikai 501Y.V2 variáns képes teljesen kibújni a konvaleszcens vérplazmában található semlegesítő antitestek öleléséből, addig a tüskefehérjét megcélzó vakcinák is hatástalanná válhatnak.
Az amerikai infektológus kiemelte, annak ellenére, hogy a Pfizer és Moderna oltóanyagai 90 százalék feletti hatékonysággal rendelkeznek, a maximális biztonság érdekében napi szinten kell monitorozni az új vírustörzseket, máskülönben feleslegesen kezdtek bele a vakcinációs programba.
Fauci szerint minden azon fog múlni, hogy hány embert oltanak be a lehető legrövidebb idő alatt, ezáltal elérhető a nyájimmunitás, így az újonnan feltűnő mutációk sokkal gyengébbekké válhatnak.