A koronavírus szkeptikusai szerint az influenza több embert öl meg – mutatjuk, miért nem igazságos az összehasonlítás
A koronavírus-járványhoz hasonló gyorsasággal terjedtek el az interneten a különböző kételkedő, megkérdőjelező, vagy egyenesen összeesküvéseket szövő teóriák is
Egyre többet hangoztatott érv az állami vesztegzárak ellen tiltakozók körében, hogy a hagyományos influenzavírus sokkal több ember halálát okozza, mint a koronavírus, mégse állítják le az influenzaszezonban a gazdaságot. Mindezt azzal szokták kiegészíteni, hogy a média alapvetően túlreagálja az egész vírushelyzetet, vannak, akik egyenesen „hisztinek” nevezik. Most felsorakoztatunk néhány érvet amellett, hogy miért nem igaz ez az állítás:
A Koronavírus sokkal fertőzőbb
Ennek méréséhez az R0 értéket, vagyis a vírus reprodukciós rátáját fogjuk segítségül hívni, ami azt jelzi, egy ember hány másik embert tud megfertőzni a betegséggel. A hagyományos influenza esetén egy ember 1.28 további embert tud átfertőzni, ezzel szemben az új koronavírus esetén 1 ember akár 2 vagy 3 embert is képes megbetegíteni. Ennek lineáris következtetése, hogy a COVID-19 sokkal szélesebb körben képes elterjedni.
A koronavírus sokkal gyorsabban szedi az áldozatait
Az egyesült államokbeli Járványügyi Központ (CDC) adatai szerint 2019. októbere és 2020. áprilisa között a hagyományos influenza naponta 331 ember életét követelte. Ehhez képest a COVID-19 február 6 és április 30 között átlagosan napi 739 ember halálát okozta, csak az USA-ban.
A koronavírus több napon át tud úgy terjedni, hogy a vírushordozó tünetmentes
A hagyományos influenza esetén az emberek már a megfertőződést követő 1-4 napon belül megbetegszenek, és az első tüneteket már átlagosan 2 napon belül észlelik (CDC). Ez azt jelenti, hogy az emberek már viszonylag korán észlelik a fertőzést, és inkább otthon maradnak pihenni. A koronavírus esetén a tünetek 4-5 nappal a fertőződés után jelennek meg, ám a lappangási idő adott esetben akár két hétig is eltarthat.
Az influenza ellen van védőoltás, a koronavírus ellen nincs
Az influenzával ellentétben jelenleg nincs védőoltás a koronavírus ellen, ami megvédené a szervezetünket a fertőzéstől, vagy legalább csökkentené a tünetek súlyosságát. Egyelőre úgy tűnik, a legoptimistább forgatókönyvek szerint is több hónap még, mire előállhatnak egy vakcinát a társadalom számára.
A koronavírus folyamatosan szedi az áldozatait, ám szerencsére sokan gond nélkül felépültek a betegségből: