A koronavírus mutáció által sokkal veszélyesebbé válhat, mint azt korábban gondolták
A legfrissebb kutatások bebizonyították, hogy mutálódás után jelentős módon megnőhet a Sars-CoV-2 fertőzőképessége.
A legfrissebb kutatások bebizonyították, hogy mutálódás után jelentős módon megnőhet a Sars-CoV-2 fertőzőképessége.
Az amerikai Scripps Research kutatócsapata valószínűleg magyarázattal szolgáltak arra a rejtélyes jelenségre is, hogy miért érintette a pandémia kitörése az egyes régiókat – pl. New York államot vagy Olaszországot – érzékenyebben a világ többi országához képest.
A D614G névvel ellátott mutációnak köszönhetően a koronavíruson található, a fertőzésben és a terjedésben kulcsszerepet játszó tüskefehérjék száma megsokszorozódott.
A tanulmány egyik vezető szerzője, Hyeryun Choe elmondta,
„A víruson található funkcionális tüskék száma és sűrűsége 4-szer, olykor 5-ször nagyobbnak bizonyult mutáció esetén.”
A tudósok hozzátették, egyelőre nem tudják megmagyarázni, miért befolyásolhatja ilyen negatív módon ez az apró genetikai változás a koronavírus-betegek tüneteinek súlyosságát, valamint a halálozási ráta emelkedését.
A szakemberek hangsúlyozták, hogy további laboratóriumi és klinikai tesztelések lesznek szükségesek ahhoz, hogy a kémcsöves kísérletek hitelességét kellő módon meg tudják erősíteni.
Korábbi kutatások rámutattak, hogy a Sars-CoV-2 vírus rendkívül „talpraesett”, ugyanis alkalmazkodóképességének hála könnyen mutálódik és evolválódik a különböző emberi szervezetekhez. A D614G mutációra kell a legjobban odafigyelni, mivel domináns elváltozásról lehet szó, amely akár a második járványhullám kialakulását is előidézheti.
A múlt pénteken megjelent Scripps Research tanulmánynak először még egy szakértői elbíráláson kell átesnie ahhoz, hogy nyíltan foglalkozhassanak vele a világ többi kutatói.
Kapcsolódó hír: