Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A koronavírus-járvány miatt egyre gyakoribb a családon belüli erőszak, a drogtúladagolás és az öngyilkosság

Habár a COVID-19 pandémia következtében bevezetett lezárásokat és az otthonmaradással kapcsolatos óvintézkedéseket a koronavírus terjedésének megakadályozása miatt léptették életbe, a bántalmazások és a drogtúladagolások jelentősen megemelkedtek.

Egészség/Életmód
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Habár a COVID-19 pandémia következtében bevezetett lezárásokat és az otthonmaradással kapcsolatos óvintézkedéseket a koronavírus terjedésének megakadályozása miatt léptették életbe, a bántalmazások és a drogtúladagolások jelentősen megemelkedtek.

A pandémia mellett a mentális egészség romlásának problémakörével is szembe kell néznünk. Az emberi faj természetéből adódóan nehezen tudunk megbirkózni a bizonytalansággal – mondta Dr. Ken Duckworth pszichiáter az ABC News-nak adott interjúban. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A járvány rengeteg embert sodort fokozottan stresszes állapotba, hiszen elveszítették szeretteiket, munkájukat, valamint a médiában is csupán a negatív híreket hallják – ezek pedig nem kis megterhelést jelentenek.

Az otthonmaradási kampányok és az iskolák bezárása, illetve a korlátozásokból adódó szociális izoláció plusz lelki nehézségeket rónak főleg a fiatalabbak vállára. Ezen tényezők hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a pandémián belül egy mentális járvány is kialakuljon, amivel főleg nehezebb sorsú emberek milliói küzdhetnek világszerte.

Az Egyesült Államokban 1941 után 2018-ban regisztrálták a legtöbb öngyilkosságot. Az amerikai Járványügyi és Járványmegelőzési Központ (CDC) 5 470 felnőtt állampolgáron elvégzett 2020. júniusi felméréséből kiderült, hogy az emberek egyharmada szorongásban és depresszióban szenvedett.

A megkérdezettek 10 százaléka arról számolt be, hogy az elmúlt hónapokban fontolóra vette az öngyilkosság lehetőségét – a legnagyobb arányban ez a negatív gondolat a fiatal felnőtteknél, a nélkülözhetetlen kategóriába sorolt dolgozóknál, a gondozóknál, valamint a fekete bőrű és latinó személyeknél fogalmazódott meg.

A legérzékenyebben érintettek a közvélemény-kutatás alapján egyértelműen a 18 és 25 év közötti fiatalok lehetnek. Az úgynevezett opiát epidémia szintén felerősödött az USA-ban a koronavírus-járvány kitörése óta. Amíg 2017-ben a kábítószer-túladagolást sikerült egy elfogadható szintre csökkenteni, addig idén ismét rohamosan megnőtt a túlzott droghasználat következtében történt elhalálozások száma.

A családon belüli erőszak szintén rohamos emelkedésnek indult, ami főként annak köszönhető, hogy a kijárási tilalom és a lezárások miatt egyre több konfliktus alakult ki az egy háztartásban élők között.

Az ENSZ figyelmeztetett, hogy a pandémia elleni óvintézkedések elfedhetik a nemi alapú bántalmazásokkal szembeni erőfeszítéseket, mivel a karantén rendeletek rengeteg érintett számára valóságos börtönnel egyenlőek. Az erőszak később súlyos mentális zavarokat generálhat, amelynek a végén droghasználat és öngyilkosság állhat, és létrejöhet egy ördögi kör, amiből nehéz kiutat találni.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.