A hitelminősítők szerint nem romlott Magyarország adósbesorolása
A Fitch hitelminősítő péntek esti elemzéséből kiderült, BBB szinten, stabil kilátás maradt a magyar adósbesorolás.
A Fitch szakemberei szerint a jelenlegi BBB besorolásunk a magyar gazdaság erős strukturális pozícióját tükrözi, elsősorban a versenytársakhoz képest intenzív GDP-növekedést hangsúlyozzák az utóbbi évekből – írta a Portfolio.
A Fitch szakemberei kiemelik, hogy a járvány átmenetileg jelentősen rontotta a magyar költségvetés helyzetét, 2020-ban a GDP 8,9%-a lehetett a deficit, ami meghaladja a hasonló besorolású országok 5,3%-os átlagát.
A közgazdászok szerint a fiskális élénkítés 2021-ben is folytatódik majd, a hiány a nemzeti össztermék 6,4%-ára csökken, és még 2022-ben is 6,1% lesz.
Hasonlóan vélekedik az S&P is: ha lassan is, de a kormány igyekszik majd visszatérni a költségvetési fegyelemhez, az adósságráta pedig a GDP 80%-a körül stagnálhat a tavalyi megugrás után – olvasható az MTI jelentésében.
A Fitch azt gondolja, hogy esetleges negatív irányú lépéshez vezethet az adósság tartós emelkedése, illetve az üzleti környzeet romlása, míg ezzel ellentétben, ha a vártnál gyorsabban térünk vissza a fegyelmezett fiskális politikához és csökkenő adóssághoz, illetve javulnak a középtávú növekedési kilátásaink, akkor kilátásjavítás vagy felminősítés jöhet akár.
Az S&P szerint a költségvetési hiány a tavalyi 8,7%-ról idén is csak a GDP 6,9%-ára csökken majd, illetve még 2022-ben is 5,5% lesz a cég közgazdászai szerint, vagyis belátható időn belül nem tér vissza a 3% alatti deficittel járó fegyelmezett költségvetés, emiatt pedig az adósságráta is a gdp 80%-a körül stagnálhat.