Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A G7-ek és a NATO is követeli Oroszországtól, hagyjanak fel a fegyverkezéssel és adjanak magyarázatot

Jens Stotenberg, a NATO főtitkára kedden úgy fogalmazott, hogy Oroszország ukrán határon való fegyverkezése „aggasztó, indokolatlan és megmagyarázhatatlan”, miközben a G7-ek felszólították Moszkvát, hogy hagyjanak fel a provokációval és a feszültségkeltéssel.

...svg content...Horlivka, 2014. július 29. Rakétatámadás által ütött krátert néz két nő a kelet-ukrajnai Horlivkában 2014. július 29-én. (MTI/EPA/Igor Kovalenko)
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Az elmúlt idők során ismét elkezdett növekedni a feszültség Kelet-Ukrajnában, ahol oroszpárti szakadárok több alkalommal is megsértették a tűzszüneti megállapodást. Ukrajna belső konfliktusa 2014 óta gyakorlatilag folyamatos, melynek egyik fordulópontja volt, hogy Oroszország annektálta a Krím-félszigetet.

Nem ez az egyetlen oroszpárti szakadár terület azonban Kelet-Ukrajnában, 2014-ben a Donyecki Népköztársaság és a Luhanszki Népköztársaság is kikiáltott függetlenségét, majd megfogalmazta célját, hogy Oroszországgal kívánnak egyesülni. Ezen területeken a feszültség jóformán folyamatos, még ha formálisan volt is egy tűzszüneti megállapodás a szakadárok és a kormány között. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

Az elmúlt hónapok során azonban többször is megszegték a megállapodást és halt is meg ennek következtében katona Kelet-Ukrajnában. Ami viszont ennél is aggasztóbb fejlemény a régió stabilitása szempontjából: Oroszország legmodernebb haderői elkezdtek gyülekezni az ukrán határnál és hadgyakorlatozásba is kezdtek.

Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára támogatásáról biztosította a 2014 óta folyamatos konfliktusban lévő országot, és felhívta a figyelmet, hogy Oroszország hadi átcsoportosítása kísértetiesen emlékeztet a Krím-félsziget annektálásának előzményeire:

„Oroszország több ezer csapatot vezényelt át Ukrajna határának közelébe, amely a legnagyobb átmozgósítás a Krím-félsziget illegális annektálása óta. Az elmúlt néhány nap során több ukrán katonát is megöltek Kelet-Ukrajnában. Oroszországnak azonnal fel kell hagynia a fegyverkezéssel és a provokációval, és azonnal deeszkalálnia kell a helyzetet”

Mindeközben a G7-ek – Kanada, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok külügyminiszterei, valamint az Európai Unió egy képviselője – hasonló aggodalmakat és felszólítást fogalmazott meg a Kreml számára.

A G7 külügyminiszterei közös nyilatkozatban szólították fel Oroszországot, hogy azonnal hagyjon fel a provokációval és a feszültségkeltéssel Kelet-Ukrajnában, valamint mély aggodalmukat fejezték ki a helyzet kapcsán – idézte az Euronews. Mint írták:

„Ezek a nagyfokú átcsoportosítások, melyekről nem érkezett előzetes értesítés, nagy fenyegetést jelent a régió számára és a destabilizálás veszélyével fenyeget. Biztosítjuk Ukrajnát, hogy kiállunk a függetlensége, szuverenitása és területi integritása mellett a nemzetközileg elismert határokon belül”

Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke szerint csak idén 26 ukrán katona vesztette életét a feszültségek kiújulása következtében. Kijev szerint az oroszpárti szakadárok is komoly erőkkel, mintegy 28 ezer katonával és kétezer orosz katonai tanácsadóval rendelkeznek az irányításuk alatt álló keleti területeken.

Egyszerre 11 állítását cáfolta meg a kormány Magyar Péternek

Vitályos Eszter kormányszóvivő számos olyan állítást cáfolt meg, melyek Magyar Pétertől származnak, amiket hazugságoknak minősített.