A francia nukleáris tesztelések a teljes polinéz lakosság egészségét befolyásolták
A legújabb adatok alapján Francia Polinéziában az 1966-tól 1996-ig tartó nukleáris tesztelések során szinte az egész lakosságra kihatással voltak a folyamatok.
Az AA hírügynökség értesülései szerint a 2013-ban összegyűjtött, francia hadsereg által készített, több mint kétezer oldalnyi dokumentumok alapján az óceániai szigetvilágban folytatott, atomfegyverekkel kapcsolatos kísérletezések következtében romolhatott a helyi lakosság egészsége.
Az 1974 júliusában végrehajtott atombomba-robbantások közel 110 ezer embert érintettek, ami lényegében Francia Polinézia teljes népességét jelentette akkoriban. A dokumentum szerint a francia hatóságok tudtak a negatív hatásokról, mégsem értesítették róluk közel ötven éven keresztül a helyieket.
A nyomozások során kiderült, hogy a Gambier-szigeteken, Tureián és Tahitin élő emberek többségénél kimutathatóak jelentős pajzsmirigy-elváltozások, amelyek kétséget kizáróan a nukleáris tesztelésekhez köthetőek, melyekből összesen hatot bonyolítottak le a környéken.
Szakemberek úgy gondolják, a becslésekkel szemben tízszer magasabb a nukleáris kitettség az óceániai paradicsomban, ezért az sem elképzelhetetlen, hogy a várható élettartam leromlása mögött is az atombomba-tesztek állhatnak.
Az 1966-os, Mururoa-atollon elvégzett Aldebaran nukleáris teszt során azt kérték a lakosoktól, hogy kizárólag csapból igyanak ivóvizet, az esővizet felejtsék el, ezt azonban mégsem tudták teljesíteni, így többen is radioaktív fertőzést kaptak.
A hatóságok kiderítették továbbá, hogy a 90-es évek közepén megállapított talajfertőzöttségi szintet 40 százalékkal alábecsülték, így Francia Polinéziában valószínűleg sokkal radioaktívabb a föld, mint azt korábban feltételezték.