A forró éghajlat halálosabb a hideghez képest a légzőszervi betegségekkel rendelkező embereknél
A Spanyolországban elvégzett kutatásokból kiderült, hogy a melegebb hőmérsékletek nagyobb mértékben járulnak hozzá a halálozási ráta emelkedéséhez a tüdőbetegeknél.
A Spanyolországban elvégzett kutatásokból kiderült, hogy a melegebb hőmérsékletek nagyobb mértékben járulnak hozzá a halálozási ráta emelkedéséhez a tüdőbetegeknél.
Eddig folyamatosan azt hallottuk, hogy vigyázzunk magunkra téli időszakban, mert a megfázás és a különböző vírusok potenciális veszélyt jelenthetnek, most viszont rájöttek, hogy ez nem mindig van így.
A kutatást végző csapat spanyol adatokat vizsgált 1980-tól 2016-ig és bebizonyították, hogy az elhunytakkal kapcsolatos statisztikák a szezonalitás szempontjából a leghidegebb hónapokról a legforróbb hónapokra billentették a mérleg nyelvét – egy szóval nyáron sokkal nagyobb eséllyel vesztheti életét az, akinél már meglévő légzőszervi rendellenességek alakultak ki.
Évtizedenként 16,5%-kal csökkent a légúti fertőzésekben vagy komplikációkban elhunyt személyek száma. A korábban decemberben tetőző elhalálozási adatok az utóbbi években áttevődtek júliusra és augusztusra.
A tanulmányt készítő szakemberek szerint a változás nem a globális felmelegedésnek köszönhető, sokkal inkább annak, hogy a spanyol lakosság alkalmazkodott az alacsonyabb téli hőmérsékleti viszonyokhoz.
A gazdasági tényezők is hozzájárultak a folyamatokhoz, mivel az 1980-as statisztikákhoz képest a GDP és az egy főre fordított egészségügyi ellátás pénzösszege is háromszor magasabb lett, így szinte mindenhol megengedhették maguknak az emberek, hogy központi fűtést és légkondicionáló készülékeket telepítsenek a házukba vagy a lakásukba.
A tudósok több mint 1,3 millió halálesettel bizonyították, hogy a fő probléma Spanyolországban már nem a téli időszakban fennálló fertőzésveszély leküzdése, hanem a nyári hónapokban kialakuló influenzaszezonnal szembeni harc lesz, amihez a jövőben akár a koronavírus is párosulhat, bár utóbbi esetében még nem biztos, hogy bírni fogja a magasabb hőmérsékleteket.
A kutatás során az is kiderült, hogy a nők hajlamosabbak a tragikus kimenetelű tünetek produkálására, ami amiatt lehet, hogy kevesebbet izzadnak, mint a férfiak, így jóval kevesebb hőt tudnak elvezetni a testükről.