A D-vitamin mégsem védhet meg minket a depresszió kialakulásától
A valaha volt legnagyobb D-vitaminnal és depresszióval kapcsolatos klinikai tesztek során kiderítették, hogy a létfontosságú kémiai molekulának semmi köze nincsen a hangulat feljavításához és a negatív látásmód létrejöttéhez.
A valaha volt legnagyobb D-vitaminnal és depresszióval kapcsolatos klinikai tesztek során kiderítették, hogy a létfontosságú kémiai molekulának semmi köze nincsen a hangulat feljavításához és a negatív látásmód létrejöttéhez.
A D-vitamint (kolekalciferol) gyakran a napfény vitaminjának nevezik, ami nem véletlen, hiszen akkor termelődik a szervezetünkben, amikor a bőrünket közvetlen napsugárzás éri. A borongósabb, őszi és téli időszakban általánosságban leromlik a közérzetünk, kutatók pedig mindeddig azt gondolták, hogy a jelenség mögött az enyhe D-vitamin-hiány húzódhat meg.
Korábban kapcsolatba hozták az alacsony kolekalciferol-szintet a depresszió magasabb arányú előfordulásával, azonban pontos kutatásokat ennek irányába mindez idáig nem végeztek.
A legutóbbi tanulmányban a klinikai kísérletekkel a rákos elváltozások, valamint a szív- és érrendszeri megbetegedések preventív technikáit vizsgálták a depresszió és a D-vitamin összefüggésében egészen pontosan 18 353 önkéntesen, akiknek átlagéletkoruk 67 év volt.
A résztvevőket aktív és placebo csoportra osztották, az előbbiek 2 000 NE (nemzetközi egységnyi) D3-vitamint kaptak minden nap öt éven keresztül, míg az utóbbiak ilyen utánpótlásban nem részesültek. A vizsgálatok végeztével az eredmények maguktól értetődőeknek bizonyultak, ugyanis rájöttek, semmiféle különbségek nem jelentkeztek a kolekalciferolos és a kontroll csoport hangulatában.
A tanulmánnyal nem kizárólag az egészséges D-vitamin-szinttel rendelkező személyekre összpontosítottak, hanem azokat is számításba vették, akiknél eltérő koncentrációban volt jelen a nélkülözhetetlen anyag. Bebizonyították, hogy a depresszió bármikor kialakulhat függetlenül attól, éppen milyen mértékben végezzük el a D-vitamin utánpótlását.
A kutatás főszerzője, JoAnn Mason figyelmeztetett, hogy az eredményeik nem jelentik azt, hogy azonnal abba kellene hagyni a D-vitamin szedését, mivel ez erősen javallott főleg azoknál, akik meg szeretnék erősíteni immunrendszerüket, de a csontok és a kiválasztó szervrendszer megfelelő működéséhez is elengedhetetlen a pótlása.
Ne hagyd ki: