Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A Coca-Cola és a Carlsberg növényi alapú lebomló flakonokat mutatott be

A PET palackok köztudottan globális környezetvédelmi problémákat okoznak azzal, hogy egyrészt lassan bomlanak le, másrészt rendkívül szennyező anyagokból készülnek.

Greenbox
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A világban évente 300 millió tonna műanyagot gyártanak le a fosszilis kőolajszármazékokból, így nem meglepő, hogy már hosszú ideje alternatívákat keresnek a helyzet orvoslására.

A holland Avantium cég úgy tűnik, rálelt a megoldásra és olyan nagyvállalatokkal, mint a Coca-Cola, a Carlsberg és a Danone egy növényi rostokból álló palack kifejlesztésén dolgozik, amellyel a jelenleg piacon lévő műanyag flakonokat pótolni lehetne. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

A holland vállalat csökkenteni szeretné a piac fosszilis anyagoktól való függését és egy teljesen növényalapú műanyagszerű palackot akar előállítani, melyet kukoricából, búzából és répacukorból készítenének. Ez az anyag a komposztálókban relatíve gyorsan, mindössze egy éven belül teljesen lebomlana.

Tom Van Aken, az Avantium vezérigazgatója a The Guardian-nek elmondta, hogy

„A mi palackunk rendkívül ellenálló és fenntartható, mivel semmilyen kőolajhoz köthető anyagot nem tartalmaz és könnyen újrahasznosítható. A műanyagokhoz képest sokkal gyorsabban lebomlik a természetben.”

Óriási előrelépés lenne, ha valóban sikerülne alkalmazni ezt a korszakalkotó technológiát, mivel a műanyagszennyezés korunk egyik legnagyobb problémája, amely évről évre súlyosbodik. A műanyag flakonok szinte mindenhol megtalálhatóak, még a tengerekben is, ahol a víz által kifejtett erózió hatására mikroműanyagként komoly károkat okozhatnak.

1950-ben a Földön élő 2,5 milliárd ember 1,5 millió tonna műanyag hulladékot termelt ki. 2016-ra olyannyira elharapódzott a helyzet, hogy a 7 milliárdos lakosság több mint 320 millió tonna szemetet állított elő. Ez a borzalmas adat 2034-re megduplázódhat, ezért létfontosságú lenne a műanyagszennyezés kordában tartása.

A Carlsberg csoport fejlesztési vezérigazgató-helyettese, Myriam Shingleton elmondta,

„Elégedettek vagyunk, amit eddig elértünk a zöld palackunkkal. Bár még csak az út elején járunk, a két prototípussal jelentős előrelépéseket tettünk meg a piacon való bevezetés felé.”

A projektet 2023-ra szeretnék megvalósítani, amely során évente mintegy 5 ezer tonna növényi flakont gyártanának le.

„Az innovációhoz idő kell, mi pedig együtt fogunk működni a vezető szakemberekkel annak érdekében, hogy az előttünk álló technikai kihívásokon túllendüljünk”, zárta gondolatait Shingleton.

A Jeges-tenger közelében is érzékelhető a klímaváltozás:

https://liner.hu/2009-hez-kepest-20-ot-zsugorodott-az-antarktisz-jegretege/

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.