Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A BioNTech vezérigazgatója figyelmeztet: a hatékonyság miatt sem mindegy, mikor adják be a második adag védőoltást

Ugur Sahin, a koronavírus-vakcina fejlesztésében résztvevő német BioNTech vezérigazgatója elmondta, megvan a kockázata, hogy ha csak késve adják be a vakcina második adagját az érintetteknek, akkor csökkenhet a védettség, amit az oltóanyag ad.

...svg content...A Pfizer és a BioNTech gyógyszeripari vállalatok koronavírus elleni vakcináját adják be egy asszonynak a svájci Morges kórházában kialakított oltóközpontban 2021. január 11-én. A svájci Vaud kantonban ezen a napon kezdték meg a koronavírus elleni védõoltások beadását. MTI/EPA-KEYSTONE/Laurent Gillieron
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Ugur Sahin, a koronavírus-vakcina fejlesztésében résztvevő német BioNTech vezérigazgatója elmondta, megvan a kockázata, hogy ha csak késve adják be a vakcina második adagját az érintetteknek, akkor csökkenhet a védettség, amit az oltóanyag ad.

Az amerikai Pfizer és a német BioNTech közös fejlesztésű vakcinája jelenleg az egyik leginkább keresett vakcina a nyugati világban, többek között Magyarországon is azzal kezdték meg az egészségügyi dolgozók és az idősotthonokban dolgozók oltási kampányát. Soron kívül Máv: éjszaka helyreállhat a Déli pályaudvart érintő vonalak menetrendje

Az amerikai-német védőoltást két adagban kell a szervezetbe juttatni, 21 nap különbséggel, akkor alakul csak ki a teljes védettség a szervezetben. Ugur Sahin, a BioNTech vezérigazgatója pedig arra figyelmeztet, hogy nem szabad sokat várni a második adaggal, mert az oltóanyag előidézte védettség veszthet erejéből, ha nem sikerül időben a második adagot beadni.

„Megvan a kockázat, ha időben csúszik a második adag” – idézte a CNN Sahint, aki elmondta, a cég adatai alapján a védettség az első adag beadását követően, a tizenkettedik nap után kezd kialakulni. Sahin viszont elmondta, amennyiben a második adagot legkésőbb 3-4 héttel az első után nem adják be, az immunitás csökkenhet.

„Afelől nincs kétségem, hogy a második adag jelentősebb löketet ad az immunitás terén, de ha legalább hat héttel később adják be a második adagot, akkor csökkenhet a védettség, ezt pedig más protokollokból tudtuk meg. Mivel még nincs erről kellő bizonyítékunk, ezért ragaszkodunk hozzá, hogy az eredeti terv szerinti időpontnak kell eltelnie a két adag között”

mondta.

Sahin azt is elmondta, hogy várhatóan februárra érkeznek meg az első adatok arra vonatkozóan, hogy a Pfizer-BioNTech vakcina képes a fertőzés továbbterjesztésének megakadályozására. Jelenleg ugyanis nem tudni, hogy amennyiben valakit beoltanak, az ugyan tünetmentesként, de képes-e továbbfertőzni embereket, az erre vonatkozó adatokat jövő hónapban várhatjuk.