Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Egy hihetetlenül ritka madárfaj tért vissza, 40 évvel a kihalása után

Több évtizeddel ezelőtt kihaltnak nyilvánították a vadonban, de most újra megjelent. Egy egészen hihetetlen és lenyűgöző visszatérés a rendkívül ritka madárfajtól.

Most

Kiss László

Szerkesztő

Az emberiség nemcsak saját magát, de a Földet és az ott lévő állatvilágot is pusztítja. Ez pedig már nem egyszer különleges és ritka állatfajok kihalásához vezetett. Sajnálatos módon minden évben hallhatunk erről, és szép lassan el is érjük a kritikus szintet.

Most azonban egy sokkal pozitívabb hírről számolhatunk be, hiszen a CNN jelentése szerint egy rendkívül ritka madárfaj tért vissza, 40 évvel azután, hogy a vadonban kihaltnak minősítették. Az eset ebben a formában eddig példa nélküli volt. Soron kívül Visszatér az angol bajnokság, a Chelsea, az Arsenal és a City is pályára lép

A Guami guvat egy repülni képtelen madár, mely mint az a nevéből is kiderült, Guam szigetén honos, ami az Amerikai Egyesült Államok külbirtoka Óceániában. Valóban egy hihetetlenül ritka madárról beszélhetünk, amit egyszer már kihaltnak neveztek.

Mindössze 21 Guami guvat maradt meg, amit akkor hivatalosan egy vadonban kihalt madárfajnak bélyegeztek. Közel 40 évvel később azonban a tenyésztési program több mint 200 ilyen madarat tenyésztett sikeresen, akik már a vadonban élhetnek a közeli kígyómentes Rota szigeten.

A CNN beszámolója szerint a történet kezdete még a második világháborúra nyúlik vissza, amikor a japán erők elfoglalták Guamot. Röviddel azután, hogy a szigetet 1944-ben az amerikai hadsereg felszabadította, barna fa kígyók jelentek meg a területen, és vadászni kezdték az őshonos Guami guvatot. A kígyók egy amerikai teherhajón keresztül érkezhettek meg.

A következő években rengeteg ilyen kígyó fészkelte be magát, és a dzsungelben egy hektárra körülbelül 20 ilyen hüllő jutott. Ezek a kígyók Guam 12 őshonos erdei szárnyasai közül 10 kitörléséért voltak felelősek.

1981-ben a fennmaradó 21 madarat elfogták, és biztonságba helyezték. A biológusok ekkor kezdték meg a munkát a fajjal. A természetvédők új generációja pedig Rota szigetére szállították az új populációt, ami egy kígyómentes paradicsom, körülbelül 30 mérföldre Guam partjaitól.

Az első néhány kísérlet nem volt túl sikeres, mivel a madarakat hol az autók, hol a macskák pusztították el. Végül azonban a biológusok felfedezték a fogságban tartott tenyésztés titkát, és Suzanne Medina, aki az életének nagy részét a madár megmentésére fordította, sikerrel járt. „Sok időt töltöttünk el a madarakkal, és alapvetően velük éltünk.”

Kiváló munkájuk eredményeként mintegy 200 ilyen madár él most Rota szigetén, és további 60-80 költözött a szomszédos lakatlan Kókusz-szigetre, ami egy nemzeti park és 500 kilométerre fekszik Costa Rica partvidékétől.

Emberöléssel kapcsolatos bűnpártolással vádolják a körözött 16 éves nyíregyházi lányt

A fiatalt emberöléssel kapcsolatos bűnpártolással vádolják, mert egy két évvel ezelőtti gyilkosságnál segédkezett a nyomok eltüntetésében.