Újabb koronavírus-mutációkat fedeztek fel, ezúttal az Egyesült Államokban
Miközben egyre több híradásból hallani a brit, dél-afrikai és brazil covid-variánsokról, addig az Egyesült Államokban is elkezdtek terjedni az új törzsek, amelyek sokkal fertőzőképesebbek lehetnek a koronavírus alapváltozatához képest.
A medRxiv tudományos folyóiratban vasárnap közzétett tanulmány szerint a kutatók összesen hét covid-törzset írtak le, melyeket az Egyesült Államok területén azonosítottak az elmúlt hetek során.
A génmutációk vizsgálata során rájöttek, egyértelműen módosultak a vírusok, bár egyelőre még nem tudni, pontosan milyen mechanizmussal rendelkeznek, illetve miként befolyásolhatják majd a kórházi ellátásra szoruló páciensek számát és az elhalálozásokat.
Egyáltalán nem természetellenes az élőlények mutációja és evolúciója, hiszen már Charles Darwin korszakalkotó felfedezése óta tudjuk, hogy a megváltozott körülményekhez minden faj az idő előrehaladtával alkalmazkodik, apróbb méretű kórokozók esetében azonban ehhez nem évezredek és évmilliók szükségesek, hanem csupán hetek-hónapok.
Rengeteg még a kérdőjel az új vírustörzsekkel kapcsolatban, szakértők véleménye szerint a jelenleg elérhető védőoltások hatékonyságára csupán minimális mértékben lesznek hatással, bár az influenzából kiindulva az sem elképzelhetetlen, hogy a koronavírus is szezonális endémiává alakulhat, így a vakcinák fejlesztését évszakonként kell majd elvégezni.
Az sem biztos még, hogy az amerikai törzsek ellenállóbbak a korábban detektált mutációkhoz képest. A Texasi Egyetem strukturális biológusa, Jason McLellan szerint további kutatásokat és ellenőrzéseket kell lefolytatniuk a tudósoknak, máskülönben komoly problémát okozhatnak ezek a mutálódott covid-variánsok.