Rádiójelekkel azonosítja a mesterséges intelligencia érzelmi állapotunkat
Ha hihetünk az új kutatások eredményeinek, akkor algoritmusok segítségével pusztán egyszerű rádiójelek alkalmazásával javíthatnak hangulatainkon a jövő okoseszközei.
A londoni Queen Mary Egyetem kutatói által készített, PLOS One tudományos folyóiratban közzétett tanulmányból megtudhattuk, hogy mérnököknek sikerült rádióhullámok arcra való sugárzásával megtanítani a mesterséges intelligenciával, miként változik az emberek hangulata.
Az algoritmus az érzelmi állapotot főként a szívritmus gyorsulásával és lassulásával, illetve különböző fizikai változások jóvoltából képes azonosítani. Az AI 71 százalékos pontossággal ki tudja mutatni a félelmet, undort, boldogságot és nyugodtságot, ami bár messze nem tökéletes arány, mégis hasznunkra válhat a jövőben.
Az algoritmus a kisugárzott rádióhullámokkal a pulzus változását figyeli, és ez alapján vonja le a következtetéseket. Korábban már katonai alkalmazásra is ki szerették volna próbálni az eljárást bizonyos kihallgatási procedúrák során, viszont a Queen Mary Egyetem mérnöke, Yang Hao szerint mindez etikai és morális problémákba ütközhetne.
A 71 százalékos effektivitás korántsem kecsegtető mutató, azonban még így is túlteljesíti a azokat a neurális hálózatokat, amelyeket nemrég hatalmas csinnadratta közepette mutattak be például Elon Muskék.
A tanulmány szerint hagyományos AI-val alig 40 százalékos hatékonyságot tudtak elérni, ezért az érzelmi folyamatok komplexitása terén egy majdnem kétszeres javulás komoly előrelépésként értékelhető.