Súlyosabbá válhat az allergiaszezon a klímaváltozás miatt
Egyre több ember számára jelent kellemetlenséget a tüsszentés, a folyamatos orrfolyás és a száraz, viszkető szem, melyet különféle növények pollenjei váltanak ki. Sajnos a tudomány sem kecsegtet jó hírekkel nekik, hiszen az allergiaszezon a globális felmelegedés következtében tovább tarthat.
A Utahi Egyetem kutatói által elkészített tanulmányban közel 60 amerikai és kanadai pollenállomás 30 éven keresztül elvégzett méréseit összesítették.
Rájöttek, hogy a 2018-as pollenszezon 20 nappal korábban kezdődött és 10 nappal tovább tartott, miközben a szemcsék koncentrációja 21 százalékkal magasabb volt, mint 1990-ben.
A kutatócsapat szerint a fák pollenszintjei a lágyszárú növényekhez képest jelentős módon megnőttek, főként a szárazabb, sivatagosabb helyeken. A tudósok az elemzések végeztével bebizonyították, hogy a három évtizedes emelkedés főként az éghajlatváltozás miatt történhetett.
A klímakutatók összesen 20 klímamodellt állítottak fel, amelyeket a begyűjtött pollenadatokkal párhuzamba helyezték, majd ezek alapján vonták le a következtetéseiket. Kimutatták, hogy a klímaváltozás átlagosan 50 százalékkal nyújtotta meg a pollenszezont, bár a pollen mennyisége alig 8 százalékkal emelkedett.
Kiderült az is, hogy a hőmérséklet sokkal fontosabb tényezőnek bizonyult a többi környezeti faktorhoz képest, ugyanis a melegebb időjárás megbolygatta a növények biológiai óráját, ezáltal korábban kezdték el termelni a pollent, míg a szén-dioxid koncentrációjának növekedése egyáltalán nem befolyásolta a folyamatokat.
Sokan az allergiára csak legyintenek, holott rengeteg esetben egészségügyi állapotromláshoz vezethet, legyen szó asztmáról, légúti fertőzésekről, vagy éppen az immunrendszer legyengüléséről.