Németország vágná át az EU és a britek közötti gordiuszi csomót
A Reuters birtokába jutott pénzügyminisztériumi dokumentumok szerint Németország 9 milliárd euró ellenében tervez koronavírus-vakcinákat vásárolni magának és az Európai Unió tagországainak, szám szerint 635.1 millió dózisnyit.
Egyre inkább növekszik a feszültség az Európai Unió és Nagy-Britannia között. Nem kis feszültségnek ad alapot Brüsszel és London között a Brexit éveken át tartó huzavonája, a két fél közötti ellentét azonban a koronavírus-vakcinák terén ért új csúcsra.
Míg a britek ugyanis időben lekötöttek maguknak jelentős mennyiségű oltóanyagokat, addig az Európai Unió némileg megkésve tette meg ugyanezt, amely ahhoz vezetett, hogy a britek hamarabb tudták megkezdeni a lakosság beoltását.
Önmagában ez még csak apróbb, egy-egy hangos felháborodásokat váltott ki néhány európai politikus részéről, ám a feszültség az AstraZeneca döntését követően robbant be, miszerint 60 százalékkal csökkentik az Európai Unióba szállítandó vakcinaadagot, gyártási nehézségekre hivatkozva, míg a briteknek megfelelő mennyiségben áll rendelkezésre.
Az AstraZenecával történt szóváltást követően az Európai Unió még azt is kilátásba helyezte, hogy korlátozza az oltóanyagok exportlehetőségeit, így a britek az egyébként nekik szerződés szerint járó Pfizer-vakcinákhoz nem jutnának hozzá. A „vakcina-háború” gyakorlatilag napról-napra feszültebb, amit az értesülések szerint a németek untak meg végérvényesen.
A Reuters hírügynökség birtokába jutott dokumentumok szerint ugyanis Olaf Scholz pénzügyminisztere, és helyettese, Bettina Hagedorn arra fogják kérni a törvényhozókat, hogy hagyják jóvá Jens Spahn egészségügyi miniszter előterjesztését, ami 6.22 milliárd euró többletforrást engedne át a miniszternek, hogy abból vakcinákat vásároljon.
Mivel a 2021-es költségvetésből már 2.66 milliárd eurót elkülönítettek a költségvetésből, így a kért külön összeggel együtt 9 milliárd eurót fektetnének abba a németek, hogy magukat és a blokkot is ellássák oltóanyaggal. A pénzből összesen 635.1 millió vakcinát terveznek vásárolni a két fél számára – derült ki szintén a dokumentumokból.
Nem hat óriási meglepetésként a nyilvánosságra hozott dokumentum, hiszen Olaf Scholz pénzügyminiszter már múlt héten is kifejezte frusztrációját az Európai Unióval, hogy miért nem sikerült bevásárolni még tavaly az oltóanyagokból, Ursula von der Leyen bizottsági elnök meg továbbra is védi a szervezet eljárásait.