Koronavírus – tünetmentes gyógyulás után súlyos panaszok alakulhatnak ki a fiataloknál
Japán orvosok figyelmeztettek, hogy még az enyhe vagy tünetmentes fiatal páciensek esetében is fokozottan ügyelni kell az egészség megőrzésére, mivel az elhúzódó covid-betegség bármikor felütheti a fejét.
A japán egészségügyi hatóságok legutóbbi adataiból kiderült, hogy az elhúzódó covid-betegségben szenvedő páciensek többsége még be sem töltötte 40. életévét, ami azt jelenti, hogy a hosszú távú tünetek leginkább a fiatal korosztály életét nehezítik meg.
Az egyik idősotthonban dolgozó 30 éves ápolónő a Japan Times hírportál megkeresésére elmondta, novemberben kapta el a koronavírust, az ízlése és a szaglása azonban még januárban sem tért vissza, hiába próbálkozott azóta többféle népi gyógyászati megoldással is.
Az országos egészségügyi és orvostudományi központ által elkészített legutóbbi közvélemény-kutatás során 63 személy kérdeztek meg arról, mik a tapasztalataik a covid-járvány és az elhúzódó tünetek kapcsán.
A felmérésből megtudhattuk, hogy az elhúzódó koronavírusos páciensek legnagyobb aránya extrém fáradtsággal, nehézlégzéssel, légszomjjal, valamint a szagló- és ízlelőképesség hiányával küzd négy hónappal azután, hogy pozitív covid-tesztet produkáltak.
Megfelelő terápiás módszert egyelőre még nem sikerült kifejleszteniük a kutatóknak a betegségre, így az érintett személyek kénytelenek abban bízni, hogy bizonyos idő után immunrendszerük erősödésével javulni fog az állapotuk.
A japán Hirahata klinika közel 700 elhúzódó covidos beteget vizsgált ki, és kimutatták, hogy a páciensek 95 százalékánál levertség és fáradékonyság, míg 80 százalékuknál depresszió és koncentrációs zavar alakult ki. A betegek 30 százaléka 40-es éveiben járt, miközben 50 százalékuk 18 és 30 év közötti fiatal felnőttnek bizonyult.