30 éven belül kifogyhatunk az olajból, figyelmeztetnek a tudósok
2050-re kifogyhatunk az olajtartalékokból a tudósok szerint, ha nem változtatunk sürgősen a fogyasztási szokásainkon.
Fél évszázadra volt szüksége az emberiségnek ahhoz, hogy eljussunk a napenergia felhasználásának ma használt hatékonysági szintű technológiáihoz, közel a megújuló energia-forradalom.
Az Entrepreneur összefoglalójából kiderül, az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériuma szerint 35-szörösére nőtt a szolárpanelek mennyisége az országban 2008 óta, és úgy tűnik, nem áll meg a növekedés mértéke. A kezdetekben csak lassú változások felgyorsulni látszanak, egyre nagyobb népszerűségnek örvendek a megújuló erőforrások a nem megújulóakkal szemben.
Az éghajlatváltozás óriási kihívást okoz a bolygó lakossága számára, szerencsére a nap energiáinak megzabolázása megoldást nyújthat bizonyos problémákra. Az olaj- és gázalapú energiafelhasználás szolárra cserélése nemcsak a szén-dioxid kibocsátás mértékét csökkenthetné, hanem a világban újra és újra konfliktusokat generáló, nem megújuló erőforrásokért való versenyt is.
A klímaváltozás okozta szárazságok, árvizek és extrém hőmérséklet-változások gondokat okoznak a világ élelmiszerellátásának biztonságára is és veszélyt jelentenek a farmerek és földművelők megélhetésére. A napenergia alapú mezőgazdasági gyakorlatok azonban megoldást nyújthatnak az egyes farmok energiaellátására, növelhetik a vízfelhasználás hatékonyságát és csökkenhetik a szén-dioxid kibocsátás mértékét, ez pedig enyhítené az éghajlatváltozás közvetlen hatásait.
A tiszta és biztonságos ivóvízhez való hozzáférés világszerte gondokat okoz, több kutatócsoport is azon dolgozik, hogy létrehozzanak egy olyan technológiát, ami napenergia segítségével lenne képes sótalanítani és fogyaszthatóvá tenni a sós vizeket.
Ahhoz azonban, hogy a lakosság számára is széles körben vonzóvá váljon a szolárpanelek telepítése, díjcsökkenésre van szükség – az elmúlt évtizedben több mint 70%-os visszaesést fedezhetünk fel a napenergia-telepek piaci árában. Az olyan gigavállalatok, mint a Google, az Apple, a Prologis, az Amazon, az Ikea és a Facebook már részben átállt napenergia-fogyasztásra.
A nem megújuló források, az olaj, a gáz és a szén végesen elérhetőek csak, és úgy tűnik, 2050-re kifogyhatunk a készleteinkből a tudósok szerint, ha nem változtatunk drasztikusan energiafelhasználási szokásainkon. A legoptimistább becslések szerint is legkésőbb 50-100 év múlva nem lesz már lehetőségünk a klasszikus forrásokból származó energiák felhasználására, de a megújuló energiaforrásokon dolgozó csoportok folyamatos innovációs törekvéseivel jó irányban haladunk.